Startech
StarTech 15m OM3 LC to LC Multimode Duplex Fiber Optic Patch Cable - Aqua - 50/125 - LSZH Fiber Optic Cable - 10Gb [A50FBLCLC15] (234823)
- SKU:
- 18190393
- MPN:
- 234823
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 03:43:51 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $51.72 each 51.72 |
| Buy 3 | and pay only $47.95 each 47.95 |
| Buy 4 | and pay only $46.75 each 46.75 |
| Buy 5 - 8 | and pay only $46.01 each 46.01 |
| Buy 9 or above | and pay only $44.71 each 44.71 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 03:43:51 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This OM3 LC to LC Multimode Duplex Fiber Optic Patch cable features 50/125 micron fiber and supports high-bandwidth data transmission over a 10 Gigabit Ethernet connection.Built for Performance
With laser-optimized multimode fiber (LOMMF), the patch cable is ideal for connecting 850 nm Vertical Cavity Surface Emitting Laser (VCSEL) and LED sources. The high-speed connectivity on the aqua fiber-optic cable provides a high-bandwidth solution for your data centers or high-density applications.
Reliable Connection
Each OM3 fiber cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and 100% reliability.
High-Quality Construction
Housed in a LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) flame retardant jacket, this fiber-optic cable ensures minimal smoke, toxicity and corrosion when exposed to high sources of heat, or in the event of a fire. It's the best choice for a wide range of environments, including industrial settings, central offices and schools, as well as residential settings where building codes are a consideration.
A50FBLCLC15 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support.HARDWARE
Fiber Size
50/125
Fire Rating
LSZH Rated (Low Smoke Zero Halogen)
PERFORMANCE
Cable Rating
10Gbps / 40Gbps / 100Gbps
Fiber Classification
OM3
Maximum Data Transfer Rate
100Gbps
Type
Multi Mode
Wavelength
850nm
CONNECTOR(S)
Connector A
1 - Fiber Optic LC Duplex Male
Connector B
1 - Fiber Optic LC Duplex Male
ENVIRONMENTAL
Humidity
0 to 90% RH
Operating Temperature
-20oC to 60oC (-4oF to 140oF)
Storage Temperature
-20oC to 60oC (-4oF to 140oF)
PHYSICAL CHARACTERISTICS
Cable Length
15 m 49.2 ft
Color
Aqua
WHATS IN THE BOX
Included in Package
1 - 15 m Fiber Patch Cable
Item Dimension ( L inchxW inchxH inch)
8 x 9 x 2Weight
2 lbWarranty Information
Lifetime
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Aqua |
| Color Family | Green |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.56 oz |
| Shipping Width | 8.66" |
| Shipping Height | 1.26" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This OM3 LC to LC Multimode Duplex Fiber Optic Patch cable features 50/125 micron fiber and supports high-bandwidth data transmission over a 10 Gigabit Ethernet connection. Built for Performance With laser-optimized multimode fiber (LOMMF), the patch cable is ideal for connecting 850 nm Vertical Cavity Surface Emitting Laser (VCSEL) and LED sources. The high-speed connectivity on the aqua fiber-optic cable provides a high-bandwidth solution for your data centers or high-density applications. Reliable Connection Each OM3 fiber cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and 100% reliability. High-Quality Construction Housed in a LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) flame retardant jacket, this fiber-optic cable ensures minimal smoke, toxicity and corrosion when exposed to high sources of heat, or in the event of a fire. It's the best choice for a wide range of environments, including industrial settings, central offices and schools, as well as residential settings where building codes are a consideration. A50FBLCLC15 is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Product Type | Network Cable |
| Product Name | Fiber Optic Duplex Patch Network Cable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | A50FBLCLC15 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Cable Type | Fiber Optic |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Device Supported | Network Device |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
| Connector on Second End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Cable Length | 49.21 ft |
| Features |
|
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech 15m OM3 LC to LC Multimode Duplex Fiber Optic Patch Cable - Aqua - 50/125 - LSZH Fiber Optic Cable - 10Gb [A50FBLCLC15] (234823)
$57.45