StarTech 4[10cm] Cable Ties with Mounting Hole CBMZTS10N4
- SKU:
- MPN:
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 11:40:54 PM PST
Bulk discount rates
- Stock Update:
- 05/13/2026 11:40:54 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Secure & Bundle Your Cables with a Mountable TieThese plastic electrical cable wraps feature a built-in mounting hole (3.2 mm in diameter) enabling you to bundle cables, then mount them to a wall. They are 4.33 in. (110 mm) in length securing cable bundles up to 0.94 in (24 mm). in diameter. They're quick and easy to install or remove, with adjustable tension and a basic one-piece design -- perfect for organizing network cables, power cables, or other cables at your home or office workstation.
100-pack - 4.33 in. (110 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N4)
100-pack - 6.75 in. (171.5 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N6)
100-pack - 8.62 in. (219 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N8)
Features
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Nylon 66 |
| Weight (Approximate) | 0.01 oz |
| Length | 4.30" |
| Product Color | White |
| Height | 0.04" |
| Color Family | White |
| Width | 0.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | These small cable ties with mounting hole enable you to conveniently bundle and secure multiple cables and route and organize them. 100 White cable ties are included, ensuring you'll have plenty on hand. Secure & Bundle Your Cables with a Mountable Tie These plastic electrical cable wraps feature a built-in mounting hole (3.2 mm in diameter) enabling you to bundle cables, then mount them to a wall. They are 4.33 in. (110 mm) in length securing cable bundles up to 0.94 in (24 mm). in diameter. They're quick and easy to install or remove, with adjustable tension and a basic one-piece design -- perfect for organizing network cables, power cables, or other cables at your home or office workstation. Industrial Strength Made of durable Nylon 66 material, these cable ties are tough and flexible. They've been rigorously tested to support up to 18 lbs (8 kg) of weight & are UL94 V-2 fire rated, UL Approved, and CE & Lloyd's Register Certified. Available in Different Lengths To suite any application, StarTech.com offers a selection of these cable ties in different lengths: 100-pack - 4.33 in. (110 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N4) 100-pack - 6.75 in. (171.5 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N6) 100-pack - 8.62 in. (219 mm) White Cable Ties with Mounting Hole (CBMZTS10N8) These cable wraps are backed by a StarTech.com 2-year warranty and free 24/5 technical support. StarTech.com has been the IT professionals choice for over 30 years. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Cable Tying |
| Product Name | 100 Pack 4" Cable Tie with Mounting Hole |