StarTech 42U Server Rack Cabinet - Equipment Rack - 36in Deep Enclosure (rk4236bkb)
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
rk4236bkb
Availability:
Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, IL, PA, SC, TX warehouses.
Shipping:
Stock Update:
05/14/2026 09:16:41 AM PST
  • Main
  • Right
  • Left
  • Alternate-Image5
  • Alternate-Image4
  • Alternate-Image3
  • Alternate-Image2
  • Alternate-Image1
Stock Update:
05/14/2026 09:16:41 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This 42U server rack cabinet provides secure storage space for storing EIA-310 compliant 19" rack-mount devices such as Dell, HP and IBM servers, as well as telecommunication and A/V equipment. The server rack provides an economical yet robust solution, with a total load capacity of 907 kg (2000 lb.).
Hassle-free equipment installation
This network rack comes assembled, providing hassle-free deployment.
With adjustable mounting rails, you can easily change the rail depth from 6 to 36 in. (152.4 mm - 914.4 mm) to support full-depth equipment. The extra depth also supports additional cable and power management behind your equipment.
Keep your equipment secure, cool, and accessible
Maximum maneuverability, with casters included
The RK4236BKB is backed by a StarTech.com 5-year warranty and free lifetime technical support.
Package Contents:
  • 42U Server Rack Cabinet - Equipment Rack - 36in Deep Enclosure
  • 50 x M6 Screws
  • 50 x M6 Cage Nuts
  • 50 x Washers
  • 1 x Hex Key
  • 2 x Side-Panel Keys
  • 2 x Door Keys
  • 1 x Instruction Manual
Features
Package Contents:
  • 50 x M6 Screws
  • 50 x M6 Cage Nuts
  • 50 x Washers
  • 1 x Hex Key
  • 2 x Side-Panel Keys
  • 2 x Door Keys
  • 1 x Instruction Manual
Environmentally Friendly:
Yes
Assembly Required:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
China
Specs
Physical Characteristics
Product Material
Length39.4"
Product ColorBlack
Static/Stationary Weight Capacity1999.59 lb
Maximum Weight Capacity1999.59 lb
Height75.7"
Color FamilyBlack
Width23.6"
Depth36.4"
Rack Height42U
Warranty
Limited Warranty5 Year
General Information
Brand NameStarTech.com
Manufacturer Website Addresshttp://www.startech.com
Marketing InformationThis 42U server rack cabinet provides secure storage space for storing EIA-310 compliant 19" rack-mount devices such as Dell, HP and IBM servers, as well as telecommunication and A/V equipment. The server rack provides an economical yet robust solution, with a total load capacity of 907 kg (2000 lb.).Hassle-free equipment installationThis network rack comes assembled, providing hassle-free deployment.With adjustable mounting rails, you can easily change the rail depth from 6 to 36 in. (152.4 mm - 914.4 mm) to support full-depth equipment. The extra depth also supports additional cable and power management behind your equipment.Both the top and bottom panels have removable cable-access covers which provide easy access for cable management. The rack also features a grounding wire, which can be used in the front or rear, enabling you to ground your equipment for added protection.Keep your equipment secure, cool, and accessibleTo help keep your rack-mounted equipment secure, this rack features a reversible front door allowing for different rack configurations. The front and rear doors are both lockable, and the mesh design increases airflow to provide passive cooling.The rack also has easily removable and lockable side panels, which allow for quick access to your equipment while still keeping it secure.Maximum maneuverability, with casters includedThe enclosure cabinet comes with both casters and leveling feet already installed, providing ease of mobility around your office, studio, or server room. Additionally, the width and height of the rack fit through standard doorways, providing the freedom to move your rack as needed.The RK4236BKB is backed by a StarTech.com 5-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer
Product TypeRack Cabinet
Product Name42U Server Rack Cabinet - Equipment Rack - 36in Deep Enclosure
ManufacturerStarTech.com
Manufacturer Part NumberRK4236BKB
Packaged Quantity1 Each
Technical Information
Application/UsageServer
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main