Startech IT
StarTech.com Wallmount Server Rack with Dual Fans and Lock - Vertical Mounting Rack for Server - 4U (RK419WALVS)
- SKU:
- 18254429
- MPN:
- rk419walvs
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The RK419WALVS 4U 19-inch Secure Horizontal Wall Mountable Server Rack is a lockable, solid steel storage rack that provides a robust solution for wall mounting telecom, network or server equipment, and includes two 120mm fans, for improved airflow.
This 4U rack can be mounted to a wall in a server room, office, or above a doorway in rooms lacking the space for a full-size rack, to expand your workspace and keep your equipment protected from unauthorized access.
Constructed to EIA-RS310 standards, the server rack allows equipment to be mounted horizontally, and offers a hinged lockable front cover as well as a lockable body. Alternatively, non-rackmount equipment can be mounted vertically with the included bottom cover, using the rack as a wall case.
The bracket mounting holes (used to mount to a wall or desk) are positioned at 16-inches apart, matching standard stud measurements for easy installation.
Features
- 1 x RK419WALVS 4U Wallmount rack
- 1 x Set of Keys
- 24 x #10-32 Panel Screws
- 16 x #10-32 Cage Nuts
TAA Compliant:
Yes
Additional Information:
- Wall mounting holes are 16" center to center for greater stability, and mounting to standard wall studs
- Versatile and secure installation options for side mounting standard rack mount equipment, or vertically mounting any equipment
- Rack depth allows installation of equipment that would typically be impossible to mount in a small form factor rack, such as deep servers and high power PCs
- Securely mount servers and telecommunication equipment flush against the wall
- Install a large server anywhere in an office without a full server room, while protecting against unauthorized access
- Ideal for small and medium businesses requiring small, secure rack solutions dispersed throughout the organization
Hardware:
- Rack Type: 2-Post
- Key Lock: Yes
- Fan(s): Yes
- Fans: 2 - 120 mm
Performance:
- Air Flow Rate: 92/106 CFM
- Noise Level: 42/46 dBA
Environmentally Friendly:
Yes
Assembly Required:
No
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 115 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Weight (Approximate) | 44.50 lb |
| Rack Width | 19" |
| Product Color | Black |
| Rack Depth | 28.40" |
| Maximum Weight Capacity | 150.30 lb |
| Height | 8.8" |
| Width | 25.3" |
| Depth | 28.5" |
| Rack Height | 4U |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The RK419WALVS 4U 19-inch Secure Wall Mountable Server Rack is a lockable, solid steel storage rack that provides a robust solution for wall mounting telecom, network or server equipment, and includes two 120mm fans, for improved airflow.This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act (TAA), allowing government GSA Schedule purchases. This 4U rack can be mounted to a wall in a server room, office, or above a doorway in rooms lacking the space for a full-size rack, to expand your workspace and keep your equipment protected from unauthorized access. Constructed to EIA-RS310 standards, the server rack allows equipment to be mounted horizontally, and offers a hinged lockable front cover as well as a lockable body. Alternatively, non-rackmount equipment can be mounted vertically with the included bottom cover, using the rack as a wall case. The bracket mounting holes (used to mount to a wall or desk) are positioned at 16-inches apart, matching standard stud measurements for easy installation. Backed by a StarTech.com Lifetime warranty. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Product Name | Rack Cabinet |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | RK419WALVS |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
|
| Features | Lockable Door |
Warranty Information