Startech IT
StarTech 6in Micro USB to Mini USB Adapter Cable M/F - Type B Female Mini USB - Type B Male Micro USB - 6 - Black" UUSBMUSBMF6
- SKU:
- 18144976
- MPN:
- uusbmusbmf6
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/04/2026 10:25:09 AM PST
- Stock Update:
- 05/04/2026 10:25:09 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Connect Micro USB devices using a Mini USB Cable. The UUSBMUSBMF6 Micro USB to Mini USB 2.0 Adapter Cable features a Micro USB male (B-type) connector and a Mini USB female connector, providing a cost-effective and convenient solution that lets you use a Mini USB cable to sync and charge Micro USB devices such as BlackBerry® or Android-based cell phones.
The cable offers a convenient alternative to non-cable style adapters, by providing a more flexible junction which relieves some of the stress at the Micro/Mini USB connection point and extends the connection away from the Micro USB device, preventing blockage near the device''s Micro USB port.
The UUSBMUSBMF6 Micro/Mini USB Adapter Cable is designed and constructed for maximum durability, and backed by StarTech.com''s Lifetime Warranty.
Features
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.30 oz |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The UUSBMUSBMF6 Micro USB to Mini USB 2.0 Adapter Cable features a Micro USB male (B-type) connector and a Mini USB female connector, providing a cost-effective and convenient solution that lets you use a Mini USB cable to sync and charge Micro USB devices such as BlackBerry or Android-based cell phones. The cable offers a convenient alternative to non-cable style adapters, by providing a more flexible junction which relieves some of the stress at the Micro/Mini USB connection point and extends the connection away from the Micro USB device, preventing blockage near the device's Micro USB port. The UUSBMUSBMF6 Micro/Mini USB Adapter Cable is designed and constructed for maximum durability, and backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Product Name | 6in Micro USB to Mini USB Adapter Cable M/F |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | UUSBMUSBMF6 |
| Product Model | UUSBMUSBMF6 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | 1 x 5-pin Micro USB Type B - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Connector on First End Details | 1 x 5-pin Mini USB Type B - Female |
| Connector Type on First End | Mini USB Type B - Female |
| Connector Type on Second End | Micro USB Type B - Male |
| Features |
|
| Cable Length | 6" |
| Adapter Type | Micro USB/USB-B |
Warranty Information