Startech
StarTech Lenovo ThinkPad T430 23423FC 14 LED Notebook - Intel Core i5 i5-2520M Dual-core [2 Core] 2.50 GHz - Black (9fmnm-3m-rs232-cable)"
- SKU:
- 19191545
- MPN:
- 9fmnm-3m-rs232-cable
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 06:11:10 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $15.18 each 15.18 |
| Buy 3 | and pay only $12.75 each 12.75 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $11.19 each 11.19 |
| Buy 10 - 16 | and pay only $8.77 each 8.77 |
| Buy 17 or above | and pay only $7.94 each 7.94 |
- Stock Update:
- 05/20/2026 06:11:10 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com 3m RS232 Serial Null Modem Cable, Crossover Serial Cable w/Al-Mylar Shielding, DB9 Serial COM Port Cable Female to Male, Compatible w/DTE Devices, Black, F/M (9FMNM-3M-RS232-CABLE)- RS232 SERIAL NULL MODEM CABLE: DB9 male to female serial cable enables a connection between two DTE devices at a distance of up to 3 meters, reducing cable length restrictions and providing flexible serial device setup configuration
- QUALITY CONSTRUCTION: High quality 28 AWG tinned wires with aluminum mylar cable shielding and shielded metal shell connectors prevent EMI interference; Molded PVC connectors with strain reliefs and PVC cable jacket prevent damage due to bends
- SCREW LOCKING NULL-MODEM CABLE: This crossover cable features thumbscrews that prevent accidental disconnection which can lead to data loss
- SPECIFICATIONS: 3m (9.8ft) | DB9 male to DB9 female | Color: Black | 28AWG | OD: 4.8mm | Al-Mylar cable shield & Metal shell connectors | Molded PVC strain reliefs and jacket | Note: This is a null-modem cable, it is not a straight-through cable
- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this serial null-modem DB9 cable is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance | This serial cable is available in other lengths
- Connector Type: Auxiliary
- Compatible Devices: Modem
- Color: Black
- Brand: StarTech
- Connector Gender: Female-to-Male
- Gauge: 28.0
- Connectivity Technology: Serial Port
- Model Name: 9FMNM-3M-RS232-CABLE
- Unit Count: 1 Count
- Number of Items: 1
- Product Dimensions: 0.01 x 0.01 x 0.01 inches
- Item Weight: 0.16 ounces
This null modem serial cable features male and female DB9 connectors. It enables a connection between serial devices at a distance of up to 3 meters. The length of the cable allows for flexible serial device setup configuration. The crossover serial cable mitigates EMI with its high-quality shielded metal shell connectors and aluminum mylar cable shielding. Install and secure the RS232 serial cable, using the thumbscrews. These connector screw locks prevent accidental disconnection which could lead to data loss/corruption. This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
Features
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Shielding Material | Aluminum Mylar Foil |
| Connector Material |
|
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.28 oz |
| Shipping Width | 8.70" |
| Shipping Height | 1.60" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This null modem serial cable features male and female DB9 connectors. It enables a connection between serial devices at a distance of up to 3 meters. The length of the cable allows for flexible serial device setup configuration. The crossover serial cable mitigates EMI with its high-quality shielded metal shell connectors and aluminum mylar cable shielding. Install and secure the RS232 serial cable, using the thumbscrews. These connector screw locks prevent accidental disconnection which could lead to data loss/corruption. This product is backed for life, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Name | Null Modem Serial Cable F/M |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 9FMNM-3M-RS232-CABLE |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Cable Type | Serial |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 RS-232 -Male |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Shielding | Yes |
| Device Supported | Modem |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin DB-9 RS-232 - Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Connector Type on First End | DB-9 RS-232 - Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 RS-232 - Female |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Features |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Number of Conductors | 7 |
Warranty Information