Startech IT
StarTech.com Computer Power supply ( internal ) - 20/24 Pin - ATX12V 2.01 - AC 115/230 V - 350 Watt (ATX2POWER350)
- SKU:
- 18057264
- MPN:
- atx2power350
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/12/2021 05:54:23 AM PST
- Stock Update:
- 12/12/2021 05:54:23 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
MODEL- ATX2POWER350 VENDOR- STARTECH.COMFEATURES- 350 Watt ATX12V 2.01 Power Supply with 20 and 24-pin Connectors
The ATX2POWER350 is ready to power the next generation of Intel &
AMD computers. Featuring two separate 12V power rails to deliver
stable power to demanding components. Compliant with the new
standard ATX12V 2.01 form factor. It includes split 24/20 pin ATX
motherboard power connectors for excellent motherboard
compatibility.
* Dedicated power on second 12V output as required by latest processors.
* Heavy-duty transformer designed to support high performance systems with
several drives.
* Includes PCI-Express connector and multiple SATA connector
* MTBF 100,000 hours
* Smart fan adjusts speed to provide quieter operation while maintaining
optimum cooling.
* ATX12V version 2.01 compliant
* EMI/RFI power filtration system provides low noise/ripple for super clean
and stable power to all system components.
* High flow fan provides efficient cooling for the system and the power
supply.
* High quality connectors provide minimal resistance and enhanced electric
conductivity.
* Our power supplies are compatible with all leading processors including
Pentium 4.
* Quad Protection: Short Circuit Protection, Over Power Protection, Over
Voltage Protection and No Load Protection.
* Rear power cut off switch
* Sleeve Bearing provides increased reliability, air flow and longer life.
-- SPECIFICATIONs -----------------------------------
CONNECTORS - (1) ATX 24 pin Male
(4) LP4 Female Large Internal Power
(2) SATA Power Female
(2) SP4 Female Small Internal Power
(1) PCI Express connector
CURRENT - -12.0V (A) : 0.8A
+12.0V1 (A) : 10A
+12.0V2 (A) : 15A
+3.3V (A) : 22A
+5.0V (A) : 21A
+5.0Vsb (A): 2.5A
AIR FLOW - 32.3 cfm
FAN - (1) 80mm
NOISE LEVEL - 27.4 dB
APPROVALS - FCC, CSA, TUV, UL
MTBF - 100,000 hours @ 25 deg. Celius
INPUT VOLTAGE- 115 - 230 V, 50/60 Hz
DIMENSIONS - 5.91"w x 3.35"h x 5.51"d WT.- 4.25 lbs.
www.startech.com
Features
Certifications & Standards:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Safety Standards Europe:
- CE
- TUV
Safety Standards International:
- CB
- UL
Safety Standards North America:
- CSA
- FCC
Additional Information:
- Dual 12V rails are designed for demanding components
- Heavy-duty transformer designed to support high performance systems with several drives
- Smart fan adjusts speed to provide quieter operation while maintaining optimum cooling
Air Flow Rate:
- 32.3 CFM
Noise Level:
- 27.4 dBa
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Intel Pentium processors, including Pentium 4, recommended by AMD.
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Output Power | 350 W |
| Input Voltage Range | 115 V AC - 230 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Height | 3.3" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 5.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Receptacles |
|
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This high quality 350 Watt ATX12V 2.01 power supply offers a reliable PC power solution, with support for modern dual-core CPU designs as well as PCI Express and SATA device connections. Compliant with ATX12V 2.01 revision standards, the power supply offers dual 12V power rails, and ensures broad compatibility with a 20/24 pin motherboard connection. Designed to provide dependable, long-lasting power to your hard working AMD or Intel CPU based system, the 350 Watt PSU is backed by StarTech.com's 2 year warranty and free lifetime technical support. |
| Product Type | Power Supply |
| Product Name | Computer Power supply (Internal) |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | ATX2POWER350 |
| Technical Information | |
| Specification Compliance | ATX12V |
| Number of Fans | 1 |
| Protection Type |
|
| Reliability | |
| MTBF | 100000 Hour |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech.com Computer Power supply ( internal ) - 20/24 Pin - ATX12V 2.01 - AC 115/230 V - 350 Watt (ATX2POWER350)