Star Tech 12in 4 Pin Fan Power Extension Cable (FAN4EXT12)
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
fan4ext12
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our IN, NJ, TX warehouses.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/13/2026 11:27:09 PM PST
  • Main
  • Alternate-Image2
  • Alternate-Image1
  • ALTIMAGE1
  • ALTIMAGE2
Bulk discount rates
Stock Update:
05/13/2026 11:27:09 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This 4-pin to 4-pin fan extension cable is backed by StarTech.coms lifetime warranty.
The StarTech.com Advantage
Compatible with all CPU Fans with a 4-pin connector
Offers greater flexibility to position Motherboard and CPU Fans for optimal cooling
Extends the cable length an extra 12 inches in length for any 4-pin fanCable Jacket Type
PVC - Polyvinyl ChlorideCable Length
12 in 304.8 mmConnector A
1 - Molex Fan (4 pin PWM) MaleConnector B
1 - Molex Fan (4 pin PWM) FemaleProduct Height
0.31 in 8 mmProduct Length
12.01 in 305 mmWire Gauge
28 AWGPackage Quantity
1Item Dimension (L"xW"xH")
4.96 x 8.78 x 0.39Weight
0.01Warranty
Lifetime
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
Physical Characteristics
Weight (Approximate)0.01 lb
Cord Length12"
Warranty
Limited WarrantyLifetime
General Information
Brand NameStarTech.com
Manufacturer Website Addresshttp://www.startech.com
More from the Manufacturer
Product TypePower Extension Cord
Product Name12in 4 Pin Fan Power Extension Cable
ManufacturerStarTech.com
Manufacturer Part NumberFAN4EXT12
Packaged Quantity1 Each
Technical Information
First End Connector Detail1 x 4-pin Molex Male
First End Connector TypeMolex
Second End Connector TypeMolex
Second End Connector Detail1 x 4-pin Molex Female
Device SupportedCPU Fan
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main