Startech IT
StarTech.com 60x65mm Socket A CPU Cooler Fan with Heatsink for AMD Duron or Athlon (FANDURONTB)
- SKU:
- 18128554
- MPN:
- fandurontb
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech.com's Socket A cooler is designed specifically for use with AMD Athlon and Duron CPUs._x000D_A combination heatsink/fan, the Socket A cooler provides suitable cooling for Duron CPUs up to 1300MHz, Thunderbird Athlon CPUs up to 1333MHz and Athlon XP CPUs up to 2000+.
Features
Additional Information:
Processor
China
- Built-in speed sensor allows the system to monitor fan speed and operating status
- Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
Application/Usage:
Processor
Compatibility:
- AMD : Duron up to 1.4 GHz
- AMD : Athlon up to 1.4 GHz
- Socket Type : Socket A (462 pins)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Fan Diameter Details | <p>1 x 60mm</p> |
| Heatsink Depth | 1.38" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Maximum Fan Diameter | 2.36" |
| Heatsink Height | 2.36" |
| Heatsink Material | Aluminum |
| Fan Width | 2.36" |
| Product Color | Black |
| Fan Depth | 2.36" |
| Heatsink Width | 2.36" |
| Fan Height | 0.79" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Connectors | 3-pin TX3 Female |
| Fan Information | |
| Airflow Details | <p>1 x 23.2CFM</p> |
| Noise Levels | 38 dB |
| Maximum Airflow | 23.20 CFM |
| Fan Speed (Max) | 4000 rpm |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Provide cooling to an AMD Socket A or Intel Socket 370 desktop CPU. StarTech.com's Socket A cooler is designed specifically for use with AMD Athlon and Duron CPUs. A combination heatsink/fan, the Socket A cooler provides suitable cooling for Duron CPUs up to 1300MHz, Thunderbird Athlon CPUs up to 1333MHz and Athlon XP CPUs up to 2000+. More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Cooling Fan |
| Product Name | 60mm Socket A CPU Cooler Fan for AMD |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | FANDURONTB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech.com 60x65mm Socket A CPU Cooler Fan with Heatsink for AMD Duron or Athlon (FANDURONTB)