Startech
StarTech HDMI Extender over CAT6/5e with 3 Port Video Switch 4k 30Hz/115ft VS321HDBTK
- SKU:
- 18927230
- MPN:
- 261810
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IN warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:43:34 AM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:43:34 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This HDMI over CAT6 extender with 3-port HDMI switch features HDBaseT™ and is TAA Compliant.
Astonishing 4K over CAT6
This HDMI Extender with a built-in Switch is capable of extending 7.1 audio and 4K at 30Hz video up to 115ft (35m), or 1080p up to 230ft (70m). The transmitter and receiver kit is connected using a single CAT5e/6 cable to avoid the hassle of running multiple cables.
Simplified Professional Installation
The HDMI Switch Box and Extender supports Power-over-Cable, meaning both the transmitter and receiver can be powered by the same single power source. Power-over-Cable is great for extending video to areas where power outlets may be limited, such as industrial sites. Use the metal housing, grounding bolts and included mounting brackets to create professional installation options, ideal for digital signage, boardrooms, and tradeshow applications.
Effortless Control with Automatic Switching
The 4K 30Hz HDMI extender box features several methods of input adjustment. Auto-detect switching selects newly connected devices, whereas priority selection allows you to choose the default active port. The IR Remote Control (batteries not included) and serial switching, using the included RJ-11 to DB9 adapter, offer additional input selection methods.
VS321HDBTK is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
Applications
- Enable presenters to connect a wide range of devices to one display
- Great for remote entertainment displays in restaurants, bars, or hotels
- Create brilliant digital signage displays in large commercial settings
- Optimize the location of your demo stations at tradeshows and in auditoriums
Package Contents:
- HDMI Extender
- HDMI Receiver
- Remote Control
- Universal Power Adapter (NA/JP, UK, EU, ANZ)
- RJ11 Cable
- RJ11 to RS232 Converter
- Set of Mounting Screws
- Quick-Start Guide
- Mounting Brackets
- Rubber Feet
Features
- HDMI Extender
- HDMI Receiver
- Remote Control
- Universal Power Adapter (NA/JP, UK, EU, ANZ)
- RJ11 Cable
- RJ11 to RS232 Converter
- Set of Mounting Screws
- Quick-Start Guide
- Mounting Brackets
- Rubber Feet
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Digital Signage System
Display
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Power Plug Type | Type M |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Receiver Width | 4.10" |
| Receiver Height | 1.30" |
| Product Color | Black |
| Receiver Depth | 6.30" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.30 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Graphics Modes | 4K |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This HDMI over CAT6 extender with 3-port HDMI switch features HDBaseT™ and is TAA Compliant. Astonishing 4K over CAT6 This HDMI Extender with a built-in Switch is capable of extending 7.1 audio and 4K at 30Hz video up to 115ft (35m), or 1080p up to 230ft (70m). The transmitter and receiver kit is connected using a single CAT5e/6 cable to avoid the hassle of running multiple cables. Simplified Professional Installation The HDMI Switch Box and Extender supports Power-over-Cable, meaning both the transmitter and receiver can be powered by the same single power source. Power-over-Cable is great for extending video to areas where power outlets may be limited, such as industrial sites. Use the metal housing, grounding bolts and included mounting brackets to create professional installation options, ideal for digital signage, boardrooms, and tradeshow applications. Effortless Control with Automatic Switching The 4K 30Hz HDMI extender box features several methods of input adjustment. Auto-detect switching selects newly connected devices, whereas priority selection allows you to choose the default active port. The IR Remote Control (batteries not included) and serial switching, using the included RJ-11 to DB9 adapter, offer additional input selection methods. VS321HDBTK is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. Applications Enable presenters to connect a wide range of devices to one display Great for remote entertainment displays in restaurants, bars, or hotels Create brilliant digital signage displays in large commercial settings Optimize the location of your demo stations at tradeshows and in auditoriums More from the Manufacturer More from the Manufacturer |
| Product Type | Video Extender Receiver |
| Product Name | HDMI Extender |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | VS321HDBTK |
| Media & Performance | |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Technical Information | |
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Number of Input Devices Supported | 3 |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information