Startech
StarTech 4-Port KM Switch with Mouse Roaming P4A20132KMSWITCH
- SKU:
- 20833758
- MPN:
- p4a20132-km-switch
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/22/2026 03:32:27 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $295.76 each 295.76 |
- Stock Update:
- 05/22/2026 03:32:27 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This Keyboard and Mouse (KM) Switch enables switching a single keyboard and mouse between multiple computers using mouse roaming, allowing users to seamlessly move the cursor across multiple screens (i.e., one monitor per computer).
Mouse Roaming
Switch between computers by moving the mouse between monitors, without the need for hotkeys or physical buttons, enabling uninterrupted workflow and increased efficiency. Hotkey and push-button switching are universally compatible. Mouse Roaming is supported by most major desktop operating systems, including Windows, macOS, and Linux.
Preset Monitor Layouts
To accommodate various physical monitor setups, there are six preset display configurations available. This allows for smooth mouse movement across host monitors.
Thoughtful Design
Hotkeys enable listening to audio from one computer while controlling another. USB audio and 3.5mm pass-through are available, and LEDs provide visual port selection status, while an audible buzzer confirms hotkey selection.
Note: On computers with multiple monitors connected, mouse/keyboard operation is limited to the primary display
Package Contents:
- 4-Port KM Switch with Mouse Roaming, USB Switch for Keyboard/Mouse, 3.5mm/USB Audio, Perihperal Sharing for 4 Computers, TAA Compliant
- 1 x Universal Power Adapter (NA/EU/UK/ANZ)
- 1 x Quick-Start Guide
Features
- 4-Port KM Switch with Mouse Roaming, USB Switch for Keyboard/Mouse, 3.5mm/USB Audio, Perihperal Sharing for 4 Computers, TAA Compliant
- 1 x Universal Power Adapter (NA/EU/UK/ANZ)
- 1 x Quick-Start Guide
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
- Windows
- macOS
- Linux
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage Range | 100 - 240 AC |
| Power Plug Type | Type M |
| Input Current | 600 mA |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 1.80 lb |
| Height | 1.3" |
| Width | 5.1" |
| Depth | 8.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 9 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB 2.0 | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This Keyboard and Mouse (KM) Switch enables switching a single keyboard and mouse between multiple computers using mouse roaming, allowing users to seamlessly move the cursor across multiple screens (i.e., one monitor per computer). Mouse Switching Switch between computers by moving the mouse between monitors, enabling uninterrupted workflow and increased efficiency. Hotkey and push-button switching are universally compatible. Mouse Switching is supported by most major desktop operating systems, including Windows, macOS, and Linux. Preset Monitor Layouts To accommodate various physical monitor setups, there are four preset display configurations available. This allows for smooth mouse movement across host monitors. Thoughtful Design Hotkeys enable listening to audio from one computer while controlling another. USB audio and 3.5mm pass-through are available, and LEDs provide visual port selection status, while an audible buzzer confirms hotkey selection. Note: On computers with multiple monitors connected with Mouse Switching/Roaming enabled, mouse/keyboard operation is limited to the primary display |
| Product Type | KM Switchbox |
| Product Name | 4-Port KM Switch with Mouse Roaming, USB Switch for Keyboard/Mouse, 3.5mm/USB Audio, Perihperal Sharing for 4 Computers, TAA Compliant |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | P4A20132-KM-SWITCH |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Number of Computers Supported | 4 |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Device Type | Desktop KVM |
| Features | LED Indicator |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information