Startech
StarTech Ethernet to Parallel Network Print Server PM1115P3
- SKU:
- 20831864
- MPN:
- pm1115p3
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 07:30:26 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $85.08 each 85.08 |
| Buy 3 | and pay only $82.66 each 82.66 |
| Buy 4 or above | and pay only $81.41 each 81.41 |
- Stock Update:
- 05/20/2026 07:30:26 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Ethernet to Parallel Network Print Server converts a standard parallel printer into a network printer over a 10/100Mbps compatible network. Take advantage of remote printing or printer sharing while extending the life of legacy hardware by integrating it into modern network environments.
Network Printer
Enable printing support among multiple network-connected computers, maximizing the functionality of existing printers. The print server adapter supports 10 and 100Mbps Ethernet speeds with auto-negotiation.
Place the printer at any convenient shared location allowing multiple users to access printing services without delays.
Connect a Parallel Printer
This compact Ethernet print server connects directly to the printer's Centronics port for a secure and discreet network solution. To configure and add the printer to the network, use the web interface from any operating system or the Windows®-based installation wizard. The print server also supports IPX, TCP/IP (LPR, IPP, RAW 9100), NetBEUI, AppleTalk, SNMP v1 and 2, SMB.
Package Contents:
- Ethernet to Parallel Network Print Server, 10/100Mbps LAN, WebUI Enabled, Centronics Ethernet Printer Server Adapter, Enhances Legacy Printer
- 1 x Power Adapter
- 1 x Quick-Start Guide
Features
- Ethernet to Parallel Network Print Server, 10/100Mbps LAN, WebUI Enabled, Centronics Ethernet Printer Server Adapter, Enhances Legacy Printer
- 1 x Power Adapter
- 1 x Quick-Start Guide
Operating System Supported:
Windows Server
Mac OS
Linux
Application/Usage:
Printer
Office
Government
Education
Operating System Version:
Windows 7
Windows 8.1
Windows 10
Windows Server 2016
Windows 11
Windows Server 2019
Mac OS 10.14 Mojave
Ubuntu Linux 16.04
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Plug/Connector Type | Type H |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.62 oz |
| Height | 0.9" |
| Width | 2" |
| Depth | 2.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The Ethernet to Parallel Network Print Server converts a standard parallel printer into a network printer over a 10/100Mbps compatible network. Take advantage of remote printing or printer sharing while extending the life of legacy hardware by integrating it into modern network environments. Network Printer Enable printing support among multiple network-connected computers, maximizing the functionality of existing printers. The print server adapter supports 10 and 100Mbps Ethernet speeds with auto-negotiation. Place the printer at any convenient shared location allowing multiple users to access printing services without delays. Connect a Parallel Printer This compact Ethernet print server connects directly to the printer's Centronics port for a secure and discreet network solution. To configure and add the printer to the network, use the web interface from any operating system or the Windows®-based installation wizard. The print server also supports IPX, TCP/IP (LPR, IPP, RAW 9100), NetBEUI, AppleTalk, SNMP v1 and 2, SMB. |
| Product Type | Print Server |
| Product Name | Ethernet to Parallel Network Print Server, 10/100Mbps LAN, WebUI Enabled, Centronics Ethernet Printer Server Adapter, Enhances Legacy Printer |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | PM1115P3 |
| Product Model | PM1115P3 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology |
|
| Technical Information | |
| Data Link Protocols | TCP/IP |
Warranty Information