Startech
StarTech 5ft [1.5m] Premium Certified High Speed HDMI Cable, 4K 60Hz/1440p 144Hz, High-Flex HDMI 2.0 Cable with HDR10/ARC, 18Gbps (hdmmv5f)
- SKU:
- 21504213
- MPN:
- hdmmv5f
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 05:21:30 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $20.85 each 20.85 |
| Buy 3 | and pay only $18.72 each 18.72 |
| Buy 4 | and pay only $17.51 each 17.51 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $16.42 each 16.42 |
| Buy 10 or above | and pay only $14.54 each 14.54 |
- Stock Update:
- 05/23/2026 05:21:30 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This Premium Certified High Speed HDMI™ Cable is designed for reliable performance in enterprise, AV, and IT environments. HDMI specifications are clearly marked on each connector-an exclusive feature that eliminates guesswork, ensures compatibility, and confirms the cable's ability to support high-bandwidth performance.
Full-Featured Premium High Speed HDMI
Drive sharp 4K UHD video, fast refresh rates, and high-resolution visuals on UHD displays, workstations, video walls, and AV installations. This Premium High Speed HDMI 2.0 cable supports 4K at 60Hz, 1440p at 144Hz, 1080p at up to 240Hz, and up to 18Gbps bandwidth for consistent, reliable signal quality.
Deliver deep contrast and accurate color with support for HDR10 and Dolby Vision. Enable immersive 32-channel audio using ARC, Dolby Atmos®; DTS:X®; and 7.1 Dolby® TrueHD. Maintain secure content delivery with HDCP 2.2 across HDMI 2.0 and legacy devices.
Certified for Guaranteed Compatibility
The 4K HDMI Cable is certified by an HDMI Authorized Test Center and undergoes rigorous compliance testing to verify support for all HDMI 2.0 high-bandwidth features. It is EMI-tested to ensure minimal interference with nearby wireless signals. This cable works with all 4K ready devices and is backward compatible with previous HDMI specifications.
High-Flex Cable, Built for Durability
Route this HDMI cord easily around corners, behind displays, and through tight spaces with a high-flex, halogen-free TPE jacket engineered for tight bends in dense installations. The cable's flexibility supports clean routing in enterprise AV racks, workstations, and wall-mounted display setups without compromising durability.
Aluminum-Mylar foil with braided shielding minimizes EMI in shared environments, while reinforced connector strain reliefs protect against repeated bending. Gold-plated connectors preserve signal integrity, resist corrosion, and are rated for 10,000+ insertions for long-term, reliable use.
The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc.
Features
Apple - MacBook / MacBook Pro
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Brand Compatibility:
Apple
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 0.19 lb |
| Shielding Material | Aluminum Mylar Foil |
| Product Color |
|
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Height | 0.4" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 0.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This Premium Certified High Speed HDMI™ Cable is designed for reliable performance in enterprise, AV, and IT environments. HDMI specifications are clearly marked on each connector-an exclusive feature that eliminates guesswork, ensures compatibility, and confirms the cable's ability to support high-bandwidth performance. Full-Featured Premium High Speed HDMI Drive sharp 4K UHD video, fast refresh rates, and high-resolution visuals on UHD displays, workstations, video walls, and AV installations. This Premium High Speed HDMI 2.0 cable supports 4K at 60Hz, 1440p at 144Hz, 1080p at up to 240Hz, and up to 18Gbps bandwidth for consistent, reliable signal quality. Deliver deep contrast and accurate color with support for HDR10 and Dolby Vision. Enable immersive 32-channel audio using ARC, Dolby Atmos®; DTS:X®; and 7.1 Dolby® TrueHD. Maintain secure content delivery with HDCP 2.2 across HDMI 2.0 and legacy devices. Certified for Guaranteed Compatibility The 4K HDMI Cable is certified by an HDMI Authorized Test Center and undergoes rigorous compliance testing to verify support for all HDMI 2.0 high-bandwidth features. It is EMI-tested to ensure minimal interference with nearby wireless signals. This cable works with all 4K ready devices and is backward compatible with previous HDMI specifications. High-Flex Cable, Built for Durability Route this HDMI cord easily around corners, behind displays, and through tight spaces with a high-flex, halogen-free TPE jacket engineered for tight bends in dense installations. The cable's flexibility supports clean routing in enterprise AV racks, workstations, and wall-mounted display setups without compromising durability. Aluminum-Mylar foil with braided shielding minimizes EMI in shared environments, while reinforced connector strain reliefs protect against repeated bending. Gold-plated connectors preserve signal integrity, resist corrosion, and are rated for 10,000+ insertions for long-term, reliable use. The terms HDMI, HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc. |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Name | Premium High Speed HDMI Cable |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | HDMMV5F |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Cable Type | HDMI |
| Connector on First End Details | 1x HDMI 2.0 Digita Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Outer Diameter | 0.20" |
| Connector on Second End Details | 1x HDMI 2.0 Digita Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Supported Resolution |
|
| Connector Type on First End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video |
| Cable Length | 5 ft |
| Features |
|
| American Wire Gauge | 30 AWG |
Warranty Information