Startech
StarTech.com HDMI KVM Extender Over IP Network, 4K 60Hz, Driverless, HDMI and USB Over Ethernet/CAT6, AVoIP, Transmitter/Receiver Kit (ih2006-kvm-extender)
- SKU:
- 21145819
- MPN:
- ih2006-kvm-extender
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 05:29:02 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $378.60 each 378.6 |
- Stock Update:
- 05/23/2026 05:29:02 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The AVoIP KVM Extender enables remote computer access over a TCP/IP network with a keyboard, mouse, and 4K 60Hz HDMI monitor, keeping systems secure from unauthorized access and physical damage. Driver-Free Installation The plug-and-play design requires no drivers or software and is compatible with all major operating systems, including Windows, macOS, and Linux, as well as hardware platforms like Intel, AMD, Snapdragon/ARM, and Apple Silicon. Scalable, Flexible, and Future-Proof Designed to grow with your business, the KVM extender supports both one-to-one and one-to-many configurations by adding IP KVM receivers (sold separately), ensuring a flexible and future-ready solution. Professional-Grade Design Each unit features a durable metal housing with mounting kits for wall or under-desk installation, plus rubber feet for desktop stability. A local HDMI output on the transmitter allows direct connection to a nearby display, while RS232 and 3.5mm audio passthrough ports enable serial and audio extension.KVM Extender Transmitter/Receiver AVoIP KVM EXTENDER: Remotely access and control a computer over a TCP/IP network using a keyboard, mouse, and 4K 60Hz HDMI monitor, while keeping the system secure from unauthorized access or physical damage NO DRIVERS OR SOFTWARE: IP Video Distribution kit requires no configuration to get it working; Compatible with any operating system including Windows, macOS and Linux, as well as all hardware platforms such as Intel, AMD, Snapdragon/ARM and Apple Silicon SCALABLE SETUP: Start with a point-to-point setup, then expand to a one-to-many setup by adding IP KVM receivers (sold separately), allowing your setup to grow with your business needs and ensuring a scalable, future-proof solution LOCAL HDMI OUTPUT: IP KVM Transmitter features an HDMI output to connect a local display, allowing you to view the content without being at the receiver's location; Three-wire RS232 port and a 3.5mm audio passthrough port offer serial and audio extension SECURE & FLEXIBLE INSTALLATION: Durable metal housing with included mounting kits for wall or under-desk installation; Rubber feet prevent slipping for desktop use; Ideal for industrial and professional environments
Package Contents:
- KVM Extender Transmitter/Receiver
- 2x RS-232 Terminal Headers
- 2x Mounting Kit
- 2x Set of Rubber Feet
- 2x Universal Power Adapter (NA/EU/UK/ANZ)
- 1x Quick-Start Guide
Features
Package Contents:
China
- KVM Extender Transmitter/Receiver
- 2x RS-232 Terminal Headers
- 2x Mounting Kit
- 2x Set of Rubber Feet
- 2x Universal Power Adapter (NA/EU/UK/ANZ)
- 1x Quick-Start Guide
Platform Supported:
Windows
Mac
Linux
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage Range | 100 - 240 AC |
| Power Plug Type | Type M |
| Input Voltage |
|
| Power Consumption | 10 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Transmitter Weight (Approximate) | 11.10 oz |
| Receiver Width | 4.10" |
| Receiver Height | 0.80" |
| Transmitter Length | 4.20" |
| Receiver Length | 4.20" |
| Product Color | Black |
| Receiver Weight (Approximate) | 11.10 oz |
| Color Family | Black |
| Transmitter Height | 0.80" |
| Transmitter Width | 4.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 5 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Host Interface | HDMI |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Graphic Mode | 4K |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The AVoIP KVM Extender enables remote computer access over a TCP/IP network with a keyboard, mouse, and 4K 60Hz HDMI monitor, keeping systems secure from unauthorized access and physical damage. Driver-Free Installation The plug-and-play design requires no drivers or software and is compatible with all major operating systems, including Windows, macOS, and Linux, as well as hardware platforms like Intel, AMD, Snapdragon/ARM, and Apple Silicon. Scalable, Flexible, and Future-Proof Designed to grow with your business, the KVM extender supports both one-to-one and one-to-many configurations by adding IP KVM receivers (sold separately), ensuring a flexible and future-ready solution. Professional-Grade Design Each unit features a durable metal housing with mounting kits for wall or under-desk installation, plus rubber feet for desktop stability. A local HDMI output on the transmitter allows direct connection to a nearby display, while RS232 and 3.5mm audio passthrough ports enable serial and audio extension. |
| Product Type | KVM Extender Transmitter/Receiver |
| Product Name | KVM Extender Transmitter/Receiver |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | IH2006-KVM-EXTENDER |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Data Link Protocols | TCP/IP |
| Device Type | KVM Extender |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech.com HDMI KVM Extender Over IP Network, 4K 60Hz, Driverless, HDMI and USB Over Ethernet/CAT6, AVoIP, Transmitter/Receiver Kit (ih2006-kvm-extender)
$390.16