Startech
StarTech Magnetic Monitor Privacy Screen for 32" 16:9 Widescreen Display, Removable Filter, Anti-Glare/Glossy Sides, TAA Compliant (32m69-privacy-screen)
- SKU:
- 21546793
- MPN:
- 32m69-privacy-screen
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/22/2026 12:28:26 PM PST
- Stock Update:
- 05/22/2026 12:28:26 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
StarTech Magnetic Monitor Privacy Screen for 32" 16:9 Widescreen Display, Removable Filter, Anti-Glare/Glossy, Blue Light Screen Protector, TAA- PROTECT SENSITIVE DATA: TAA-compliant magnetic privacy screen features Microlouver technology that obscures your 32in 16:9 display when viewed from the sides, preventing visual eavesdropping; 60 degree viewing angle (+/- 30 degrees from the center)
- MAGNETIC QUICK-INSTALL DESIGN: Ultra-slim 5mm wide magnetic strips enable fast install/uninstall while taking up minimal bezel space, even on thin monitors; Included plastic tabs keep the filter flush and prevent edge curl after repeated use
- COMFORTABLE, HIGH-QUALITY VIEWING: Independently tested by 3rd party lab to block 47% of blue light in the 380-450 nm range; 62% light transmittance for improved screen clarity; Reversible matte or glossy finish for optimal viewing in any lighting
- PROFESSIONAL-GRADE SCREEN PROTECTION: Durable film resists scratches, fingerprints, and dust; Ideal for offices, service desks, hoteling stations, and shared workspaces; For bezel-less or all-glass monitors only, does not work with raised bezel displays
- THE IT PRO'S CHOICE: Our high-quality privacy screens are trusted across industries and designed to fit nearly every device type, screen size, aspect ratio, and mounting style; Backed by free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance
- Compatible Devices: Monitor
- Item Hardness: 2H
- Compatible Phone Models: Information Not Available
- Special Features: Durable, Magnetic, Microlouver Privacy Technology, Privacy Filter, Privacy Filtering Function, Removable, Reversible Glossy-to-Anti-glare, Reversible Matte-to-Glossy, Ultra Slim
- Finish Type: Glossy
- Screen Size: 32 Inches
- Item Dimensions L x W: 15.9"L x 28.27"W
- Unit Count: 1.0 Count
- Number of Items: 1
- Material: Information Not Available
- Brand Name: StarTech.com
- Model Number: 32M69-PRIVACY-SCREEN
- Model Name: Privacy Screen Protector
- Color: Transparent
- Manufacturer: StarTech.com
- UPC: 065030923316
- Part Number: 32M69-PRIVACY-SCREEN
- Item Weight: 0.01 Pounds
- Warranty Description: 2-Year
- Included Components: 1 x Privacy Screen Protector
This magnetic monitor privacy screen is compatible with 32" 16:9 aspect ratio monitors, obscuring the view of sensitive on-screen information. Safeguard confidential information with this TAA-compliant magnetic privacy screen that uses Microlouver technology to block side views. The filter maintains a clear 60-degree viewing angle (+/- 30 degrees from the center) and is ideal for desks in high-traffic or shared workspaces. Quickly attach or remove the screen using ultra-slim magnetic strips that take up minimal bezel space, even on thin monitors. The included plastic tabs help hold the filter flush to the screen and prevent curling over time. The privacy screen protector is reversible, with a matte anti-glare side for environments prone to glare and a high-gloss side that helps retain color vibrancy. The matte side provides additional screen protection with a fingerprint and scratch resistant coating. The privacy shield has a light transmittance of 62% providing optimal screen brightness with enhanced levels of privacy. Help reduce eye fatigue during extended use. The privacy screen is independently tested by a 3rd party lab to block 47% of blue light in the 380-450 nm range, supporting better focus and visual comfort throughout the day. The durable film protects against scratches, fingerprints, and dust.
Package Contents:
- 1 x Privacy Screen Protector
- 1 x Magnetic Strip Set
- 1 x Cleaning Cloth
- 1 x Quick Start Guide
Features
- 1 x Privacy Screen Protector
- 1 x Magnetic Strip Set
- 1 x Cleaning Cloth
- 1 x Quick Start Guide
TAA Compliant:
Yes
Compatibility:
32-inch 16:9 flat desktop monitors
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 7.05 oz |
| Length | 15.9" |
| Product Color | Transparent |
| Durability |
|
| Surface Finish |
|
| Height | 19.69 mil |
| Color Family | Clear |
| Width | 28.27" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | This magnetic monitor privacy screen is compatible with 32" 16:9 aspect ratio monitors, obscuring the view of sensitive on-screen information. Prevent Visual Eavesdropping Safeguard confidential information with this TAA-compliant magnetic privacy screen that uses Microlouver technology to block side views. The filter maintains a clear 60-degree viewing angle (+/- 30 degrees from the center) and is ideal for desks in high-traffic or shared workspaces. Hassle-Free Magnetic Installation Quickly attach or remove the screen using ultra-slim magnetic strips that take up minimal bezel space, even on thin monitors. The included plastic tabs help hold the filter flush to the screen and prevent curling over time. Reversible Viewing Options The privacy screen protector is reversible, with a matte anti-glare side for environments prone to glare and a high-gloss side that helps retain color vibrancy. The matte side provides additional screen protection with a fingerprint and scratch resistant coating. The privacy shield has a light transmittance of 62% providing optimal screen brightness with enhanced levels of privacy. Blue Light Reduction Help reduce eye fatigue during extended use. The privacy screen is independently tested by a 3rd party lab to block 47% of blue light in the 380-450 nm range, supporting better focus and visual comfort throughout the day. The durable film protects against scratches, fingerprints, and dust. |
| Product Type | Privacy Screen Protector |
| Product Name | Privacy Screen Protector |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 32M69-PRIVACY-SCREEN |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Screen Attachment | Magnetic |
| Reversible | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Monitor |
| Display Size Supported | 32" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Warranty Information