Startech
StarTech.com 8-Port DisplayPort KVM Switch with 1U Rack Mount Kit, 4K 60Hz DP 1.2, Push-Button & Hotkey Switching, TAA Compliant (r8ad122-kvm-switch)
- SKU:
- 21145912
- MPN:
- r8ad122-kvm-switch
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 01:23:37 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $522.02 each 522.02 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 01:23:37 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The 4K 60Hz rackmount KVM switch allows switching between eight DisplayPort-enabled computers, sharing a keyboard, mouse, audio, 4-port USB 2.0 hub, and a 4K 60Hz DisplayPort 1.2 monitor. This enables effortless multi-system management, improved workspace efficiency, and enhanced productivity.,No Drivers or Software,The TAA-Compliant 8-Port KVM Switch is universally compatible, providing BIOS-level control and working with any operating system, including Windows, Windows ARM, macOS, ChromeOS, and Linux. It is also compatible with all hardware platforms such as Intel, AMD, SnapDragon/ARM, and Apple Silicon.,Multiple Switching Options,Ensures efficient and user-friendly operation for multi-server administration with switching via push-buttons or hotkeys, an audible buzzer for confirmation, and LEDs for quick visual port selection status.,Rack Mount Kit Included,The KVM switch offers a space-saving solution for managing multiple servers directly within a rack. It includes rack-mount brackets for installation in 1U of rack space on network racks and is compatible with 19-inch server racks that have a mounting depth of 6.5 inches (165mm) or more. It also complies with ANSI/EIA RS-310-D standards.,To ensure flexibility to choose the best cables for your specific installation, the KVM switch does not include cables. StarTech.com offers a wide variety of DisplayPort, USB, and 3.5mm audio cables in assorted lengths to suit different installation needs.,Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application,Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes:,,More from the Manufacturer,Advanced Windows Layout Utility: Setup and save custom windows layouts.,USB Event Monitoring Utility: Track and log connected USB devices.KVM Switchbox 4K 60HZ KVM SWITCH: Switch between eight DisplayPort-enabled computers to share a keyboard, mouse, 3.5mm audio, USB 2.0 hub (2x front/2x rear), and a 4K 60Hz DisplayPort 1.2 monitor for effortless multi-system management & improved workspace efficiency NO DRIVERS OR SOFTWARE: TAA-Compliant 8-Port KVM Switch enables BIOS level control and works with any operating system including Windows, macOS, ChromeOS, & Linux; Compatible with all hardware platforms such as Intel, AMD, SnapDragon/ARM, & Apple Silicon MULTIPLE SWITCHING OPTIONS: Ensures efficient and user-friendly operation for multi-server administration with switching via push-buttons or hotkeys, an audible buzzer for confirmation, and LEDs for quick visual port selection status RACK MOUNTABLE: KVM switch includes rackmount brackets in the box for installation in 1U of rack space on network racks and is compatible with ANSI/EIA RS-310-D standard 19-inch server racks that have a mounting depth of 6.5inches (165mm) or more OUR ADVANTAGE: Included connectivity tools for IT Pro's and IT help-desk support teams with USB Event Monitoring for logging USB device connections with timestamps, and Windows Layout to restore windows locations upon switching hosts
Package Contents:
- KVM Switchbox
- 1x Universal Power Adapter (NA/EU/UK/ANZ)
- 1x Rack Mounting Kit
- 1x Quick-Start Guide
Features
Package Contents:
Yes
Taiwan
- KVM Switchbox
- 1x Universal Power Adapter (NA/EU/UK/ANZ)
- 1x Rack Mounting Kit
- 1x Quick-Start Guide
TAA Compliant:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage Range | 100 - 240 AC |
| Input Current | 1 A |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 3.40 lb |
| Height | 1.7" |
| Width | 6.5" |
| Rack Height | 1U |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 12 |
| Number of DisplayPorts | 9 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB 2.0 | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Graphic Mode | 4K |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | The 4K 60Hz rackmount KVM switch allows switching between eight DisplayPort-enabled computers, sharing a keyboard, mouse, audio, 4-port USB 2.0 hub, and a 4K 60Hz DisplayPort 1.2 monitor. This enables effortless multi-system management, improved workspace efficiency, and enhanced productivity. No Drivers or Software The TAA-Compliant 8-Port KVM Switch is universally compatible, providing BIOS-level control and working with any operating system, including Windows, Windows ARM, macOS, ChromeOS, and Linux. It is also compatible with all hardware platforms such as Intel, AMD, SnapDragon/ARM, and Apple Silicon. Multiple Switching Options Ensures efficient and user-friendly operation for multi-server administration with switching via push-buttons or hotkeys, an audible buzzer for confirmation, and LEDs for quick visual port selection status. Rack Mount Kit Included The KVM switch offers a space-saving solution for managing multiple servers directly within a rack. It includes rack-mount brackets for installation in 1U of rack space on network racks and is compatible with 19-inch server racks that have a mounting depth of 6.5 inches (165mm) or more. It also complies with ANSI/EIA RS-310-D standards. To ensure flexibility to choose the best cables for your specific installation, the KVM switch does not include cables. StarTech.com offers a wide variety of DisplayPort, USB, and 3.5mm audio cables in assorted lengths to suit different installation needs. Enhance Productivity and Device Management with the StarTech.com Connectivity Tools Application Developed to improve performance and security, StarTech.com Connectivity Tools is the only software suite on the market that works with a wide range of IT connectivity accessories. The software suite includes: Advanced Windows Layout Utility: Setup and save custom windows layouts. USB Event Monitoring Utility: Track and log connected USB devices. More from the Manufacturer |
| Product Type | KVM Switchbox |
| Product Name | KVM Switchbox |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | R8AD122-KVM-SWITCH |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Maximum Data Transfer Rate | 60 MB/s |
| Features | LED Indicator |
| Rack Mounting Kit | Included |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
StarTech.com 8-Port DisplayPort KVM Switch with 1U Rack Mount Kit, 4K 60Hz DP 1.2, Push-Button & Hotkey Switching, TAA Compliant (r8ad122-kvm-switch)
$532.24