Startech
StarTech 6ft [1.8m] USB-C Charging Cable, 240W PD EPR, Durable and Ultra-Flexible, USB-IF Certified, Rugged USB-C Charging Cord, White (s2cepr6fw-usb-cable)
- SKU:
- 21507603
- MPN:
- s2cepr6fw-usb-cable
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 05:21:30 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $21.22 each 21.22 |
| Buy 3 | and pay only $19.13 each 19.13 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $17.90 each 17.9 |
| Buy 10 - 14 | and pay only $14.92 each 14.92 |
| Buy 15 or above | and pay only $14.43 each 14.43 |
- Stock Update:
- 05/23/2026 05:21:30 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Connect a charger or hub to a USB PD 3.1-enabled device with this USB-C cable, delivering up to 240W EPR Power Delivery and 5A output for fast charging. Clear connector markings ensure quick identification, eliminating guesswork and ensuring full 240W charging support. Always choose the correct Type-C cable for optimal performance and compatibility.
Rugged and Flexible
The USB-C EPR Charging Cable features a silicone inner jacket with a braided nylon exterior for optimal flexibility and wear protection. The durable nickel-plated connectors are designed for frequent daily use, and are rated to operate beyond 20,000 insertion cycles.
Charge Mobile Devices On The Go
Charge a USB-C device with a USB-C wall charger, car charger, or power bank. With multiple length options to fit different setups, this USB Type-C cable is ideal for desk and mobile workstations, commuters, in-car use or to reduce clutter when syncing with a USB-C laptop.
Power a Laptop
With up to 5A of output, the USB-C Charger Cord supports up to 240W of Power Delivery to charge a USB-C laptop, or fast charge a tablet or smartphone. To use, connect the cable from a USB-C laptop to a USB-C wall charger.
Features
USB-IF
Compatibility:
Apple MacBook Pro Max M-series
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Current Rating | 5 A |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.16 lb |
| Cord Length | 6 ft |
| Product Color | White |
| Jacket Material |
|
| Height | 0.3" |
| Color Family | White |
| Cable Outer Diameter | 0.20" |
| Width | 0.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | StarTech.com |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Marketing Information | Connect a charger or hub to a USB PD 3.1-enabled device with this USB-C cable, delivering up to 240W EPR Power Delivery and 5A output for fast charging. Clear connector markings ensure quick identification, eliminating guesswork and ensuring full 240W charging support. Always choose the correct Type-C cable for optimal performance and compatibility. Rugged and Flexible The USB-C EPR Charging Cable features a silicone inner jacket with a braided nylon exterior for optimal flexibility and wear protection. The durable nickel-plated connectors are designed for frequent daily use, and are rated to operate beyond 20,000 insertion cycles. Charge Mobile Devices On The Go Charge a USB-C device with a USB-C wall charger, car charger, or power bank. With multiple length options to fit different setups, this USB Type-C cable is ideal for desk and mobile workstations, commuters, in-car use or to reduce clutter when syncing with a USB-C laptop. Power a Laptop With up to 5A of output, the USB-C Charger Cord supports up to 240W of Power Delivery to charge a USB-C laptop, or fast charge a tablet or smartphone. To use, connect the cable from a USB-C laptop to a USB-C wall charger. |
| Product Type | Charging Cable |
| Product Name | S2CEPR6FW-USB-CABLE |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | S2CEPR6FW-USB-CABLE |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Plating | Nickel |
| First End Connector Detail | 1 x USB Type-C (24-pin) USB 2.0 (480Mbps) |
| First End Connector Type | USB Type C |
| Second End Connector Type | USB Type C |
| Features |
|
| Second End Connector Detail | 1 x USB Type-C (24-pin) USB 2.0 (480Mbps) |
| Device Supported |
|
| Gauge | 30 |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Storage Temperature | 158°F (70°C) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information