STM
STM Goods Half Shell iPad 7th Gen (stm-222-280ju-01)
- SKU:
- 18571777
- MPN:
- stm-222-280ju-01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/01/2022 06:15:49 AM PST
- Stock Update:
- 08/01/2022 06:15:49 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
STM Half Shell for iPad 7th or 8th Gen is a translucent lightweight shell designed to work seamlessly with the Apple Smart Cover and Smart Keyboard. 100% TPU with polycarbonate to allow for customization or asset tagging plus quick and easy sanitization. Slim simple strong protection. COLOR: Transparent clear. SPECIFICATIONS: Designed for iPad 7th and 8th Gen. main material(s): Polycarbonate & TPU outer dimensions: H 10.16 x W 7.01 x D 0.39 in / H 25.8 x W 17.8 x D 1 cm weight: 0.95 LB / 0.432 kg. FEATURES: Super light clear and durable protection for your iPad Clear back to customize your device with personal images scan a tagging barcode or allow your pristine device to shine through Works seamlessly with the Apple Smart Cover and Smart Keyboard Easy access to all buttons and ports. Source: For Authorized Reseller Channel Partners; DHD.Features
Tablet Model Compatibility:
Tablet
Apple
China
iPad (7th Generation)
iPad (8th Generation)
iPad (9th Generation)
Application/Usage:
Tablet
Compatibility:
Apple - iPad (7th Generation), iPad (8th Generation), iPad (9th Generation)
Brand Compatibility:
Apple
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Product Color | Translucent |
| Durability |
|
| Height | 10.2" |
| Color Family | Other |
| Width | 7" |
| Finishing | Clear |
| Depth | 0.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | STM Goods |
| Manufacturer Website Address | http://www.stmgoods.com |
| Marketing Information | Slim, simple, strong protection A translucent, lightweight shell to protect your iPad from bumps and scratches. Designed to work seamlessly with the Apple Smart Cover and Smart Keyboard. Super Light, Clear, and Durable Protection If You're Looking to Make a Case All Your Own, the Choice Is Clear We use completely transparent materials for our back panel that allow you to customize your device with personal images, scan a tagging barcode, or simply let the beauty of your device shine through. But there's one more thing we want to make perfectly clear: this stylish case still provides the maximum level of protection for your digital gear. |
| Product Type | Case |
| Product Name | Half Shell iPad 7th Gen |
| Manufacturer | STM Goods |
| Manufacturer Part Number | STM-222-280JU-01 |
| Product Line | Half Shell |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
STM Goods Half Shell iPad 7th Gen (stm-222-280ju-01)