Storex
Storex Nesting File Totes (00900u04cct)
- SKU:
- 21354889
- MPN:
- 00900u04cct
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 02:21:03 AM PST
- Stock Update:
- 04/30/2026 02:21:03 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Nesting file tote holds up to 60 lb. of your letter-size and legal-size hanging files to help you stay organized. Folding lid lets you quickly peek inside for fast and simple access to your documents. Stackable design saves you valuable space when storing multiple totes. Built-in steel rails allow your hanging files to glide smoothly to quickly locate the correct file.
Features
Post-consumer-waste%:
0%
No
Canada
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
Canada
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color |
|
| Height | 12.9" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 22.7" |
| Depth | 18.3" |
| General Information | |
| Brand Name | Storex |
| Manufacturer Website Address | http://www.storex.ca |
| Marketing Information | Nesting file tote holds up to 60 lb. of your letter-size and legal-size hanging files to help you stay organized. Folding lid lets you quickly peek inside for fast and simple access to your documents. Stackable design saves you valuable space when storing multiple totes. Built-in steel rails allow your hanging files to glide smoothly to quickly locate the correct file. |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | Nesting File Totes |
| Manufacturer | ERA Group |
| Manufacturer Part Number | 00900U04CCT |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Information | |
| Weight Capacity | 60 lb |
| Case Style | Tote |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Closure Type |
|
| Volume Capacity | 16 gal |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Storex Nesting File Totes (00900u04cct)
$94.58