Storex
Storex Value Line Recycled Magazine File (70167u06c)
- SKU:
- 18069014
- MPN:
- 70167u06c
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 09:20:43 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $14.84 each 14.84 |
| Buy 3 | and pay only $12.08 each 12.08 |
| Buy 4 | and pay only $10.70 each 10.7 |
| Buy 5 - 6 | and pay only $9.11 each 9.11 |
| Buy 7 or above | and pay only $8.25 each 8.25 |
- Stock Update:
- 04/27/2026 09:20:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Magazine file is made from strong, impact-resistant plastic to provide long-term durability and organization. Cut-out walls allow you to quickly see your magazine covers for quick retrieval. Plus, its eco-friendly construction is made from a high percentage of post-consumer materials to minimize its environmental impact. Magazine file coordinates with other Storex value line items (sold separately).
Features
Assembly Required:
No
100%
Yes
Canada
100%
No
Post-consumer-waste%:
100%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Canada
Recycled Content:
100%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Product Color | Black |
| Height | 11.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 9.8" |
| Depth | 4" |
| General Information | |
| Brand Name | Storex |
| Manufacturer Website Address | http://www.storex.ca |
| Marketing Information | Magazine file is made from strong, impact-resistant plastic to provide long-term durability and organization. Cutout walls allow you to quickly see your magazine covers for quick retrieval. Plus, its eco-friendly construction is made from a high percentage of post-consumer materials to minimize its environmental impact. Magazine file coordinates with other Storex value line items (sold separately). |
| Product Type | Magazine File |
| Product Name | Value Line Recycled Magazine File |
| Manufacturer | ERA Group |
| Manufacturer Part Number | 70167U06C |
| Product Model | 70167U06C |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Storex Value Line Recycled Magazine File (70167u06c)
$21.79