Suburban LPPT144HP Pigtail Type 1 Acme Nut
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
lppt144hp
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, KS, MI, PA, WA warehouses.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/13/2026 04:08:26 AM PST
Bulk discount rates
Stock Update:
05/13/2026 04:08:26 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Dicor Suburban 144" LP High Pressure Hose, 1/4 I.D. High Pressure Hose 3/8 FPT x 3/8 Female Flare Swivel Nut
  • 1/4 I.D. High Pressure Hose 3/8 FPT x 3/8 Female Flare Swivel Nut
  • Thermoplastic high pressure hose assemblies, working pressure of 350 psi with 1,700 psi burst rating.
  • Manufacturer: Dicor
  • Brand: Dicor
  • Model: LP High Pressure Hose
  • Item Weight: 1.73 pounds
  • Package Dimensions: 11 x 9.38 x 2 inches
  • Item model number: LP-PT144HP
  • Manufacturer Part Number: LP-PT144HP
144 High Pressure Propane Hose. 1/4 I.D. High Pressure Hose 3/8 FPT x 3/8 Female Flare Swivel Nut. Thermoplastic high pressure hose assemblies, working pressure of 350 psi with 1,700 psi burst rating.