Super Flower SF850C12FG Fully Modular Power Supply
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
sf-850c12fg
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/13/2026 04:45:15 AM PST
Stock Update:
05/13/2026 04:45:15 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Super Flower Combat FG 850W 80+ Gold, Full Modular, ATX 3.1 / PCIe 5.0, W/12V-2x6 Cable (2x8pin - 16pin Native Cables), Power Supply, FDB Fan, SF-850C12FG, Black Version
  • 80 PLUS Gold Certified, 87% 90% 87% Efficiency At 20% 50% 100% Rated Load
  • Tight Voltage Regulation (12 V, 5 V and 3.3 V) [ 1%]
  • Compliant with ATX 3.1 standard & PCIe Gen 5 ready and 16-Pin PCIe Gen 5 Cable (12V-2x6), resisting transient power spikes.
  • Copper shaft around the bearing which provides stability and durability
  • Full modular design with all ribbon cables to maximize flexibility
  • Brand: ?SUPER FLOWER
  • Series: ?Combat FG 850W ATX 3.1
  • Item model number: ?SF-850C12FG
  • Item Weight: ?3.7 pounds
  • Product Dimensions: ?5.51 x 5.9 x 3.4 inches
  • Item Dimensions LxWxH: ?5.51 x 5.9 x 3.4 inches
  • Manufacturer: ?SUPER FLOWER
Combat FG is fully compatible with Intel ATX 3.1 Specifications, supporting up to 200% power excursion. HCS terminals & Dual 8-pin sockets on the modular panel to 12+4 pin sockets on the GPU side, safer design to avoid high angle bending issue. Modern Design to meet the latest safety & PC requirements with IEC/EN 62368 & ALPM mode ? 120mm F.D.B Fan: Unique blade design for high airflow and a more stable cooling system and provides accurate RPM thus minimizing the noise (dBA). ? 100% Fully Modular With All Ultra Flexible Ribbon Cables For Easy Cable Management. ? 80 PLUS Gold Certified,87% 90% 87% Efficiency At 20% 50% 100% Rated Load. ? 100% Japanese Capacitors (Main Board & Modular Backpanel) ? Full Range Auto Voltage Detection Design 100V~240V (Active PFC) ? Comply With ATX 12V v3.1, EPS 12V v2.92 Specification. ? Comply With Energy Star Standard & EuP (Energy Using Products) Regulation ? Over Voltage Protection / Over Current Protection / Over Power Protection / Short Circuit Protection / Over Temperature Protection ? Support All Intel / AMD Multi-Core CPU & ATX / BTX Compatible Motherboards (Haswell ready) ? Support NVIDIA SLI & ATI CrossFireX High Performance Graphic Card ? PCI-E (6+2) Pin Connector For High-End Graphic Card Requirements.