Super Flower SF850F14XG Fully Modular Power Supply
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
sf-850f14xg
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/13/2026 04:45:14 AM PST
Stock Update:
05/13/2026 04:45:14 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Super Flower Leadex VII XG 850W 80+ Gold, Cybenetics Platinum, Full Modular, ATX 3.1 & PCIe 5.0, W/12VHPWR Cable (2x8pin - 16pin Native Cables), Power Supply, FDB Fan, SF-850F14XG, Black Version
  • 80 PLUS Gold Certified, 87% 90% 87% Efficiency At 20% 50% 100% Rated Load
  • Tight Voltage Regulation (12 V, 5 V and 3.3 V) [ 0.5%]
  • Intel ATX 3.0 Certified: Compliant with ATX 3.1 standard & PCIe Gen 5 ready and 16-Pin PCIe Gen 5 Cable (12V-2x6), resisting transient power spikes.