Supermicro
Supermicro Superchassis 101s - Black - 1u - 1 X Bay - 1 X 1.57" X Fan[s] Installed - Mini Itx Motherboard Supported - 1 X Internal 2.5" Bay (157029)
- SKU:
- 21145458
- MPN:
- 157029
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/25/2026 04:43:16 AM PST
- Stock Update:
- 05/25/2026 04:43:16 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
1. Slim Space-saving 1U Mini-ITX Chassis Design2. Standard Mini-ITX MB form factor 6.7" x 6.7"
3. 1x 2.5" internal HDD support
4. 1x 4cm Cooling Fan
5. VESA/Wall-mount readyForm Factor
Mini-ITX chassis for motherboard support size of 6.75" x 6.75"
Processor Support
Supports dual, single Intel / AMD processors
Available Color
Black
Drive Bays
Internal
1x 2.5" fixed drive bay
Enterprise SATA HDD recommendedFront Panel
Buttons
Power On/Off button
System Reset Button
LEDs
Power Status LED
Servers ( for SC101S )
E200-8BSystem Cooling
Fans
1 x 4cm high performance PWM fan
Power Supply
Optional
60W/80W, DC-DC Power Adapter or DC/DC Power converter boardRegulatory (Power Supply)
Power Supply Safety / EMC
USA - UL listed, FCC
Canada - CUL listed
Germany - TUV Certified
Europe/CE Mark
EN 60950/IEC 60950-Compliant
CCC Item Dimension (L"xW"xH"):
7.68 x 7.68 x 2.68
Weight:
2.67lb
Warranty Information:
1 Year
Features
Package Contents:
D_N_A
D_N_A
Specs
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 60 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 1.8" |
| Color Family | Black |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Width | 7.7" |
| Depth | 7.7" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Port Details |
|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Bays | |
| Number of Internal 2.5" Bays | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Supermicro |
| Manufacturer Website Address | http://www.supermicro.com |
| Product Type | Server Case |
| Product Name | SuperServer E200-9AP |
| Manufacturer | Supermicro Computer, Inc |
| Manufacturer Part Number | CSE-101S |
| Product Model | CSE-101S |
| Product Line | SuperChassis |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported | Mini ITX |
| Number of Fans Supported | 1 |
| Features | Compact |
| Fan Size Supported | 1.57" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Supermicro Superchassis 101s - Black - 1u - 1 X Bay - 1 X 1.57" X Fan[s] Installed - Mini Itx Motherboard Supported - 1 X Internal 2.5" Bay (157029)
$97.99