Swiss Mobility
Swiss Mobility Travel/Luggage Case [Carry On] for 15.6" Notebook, Travel Essential - Black (slg1008smbk)
- SKU:
- 18108953
- MPN:
- slg1008smbk
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/22/2022 08:50:30 AM PST
- Stock Update:
- 10/22/2022 08:50:30 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Business carry-on case features a highly functional design that's created with the focused, on-the-go entrepreneur in mind. A handy laptop compartment in front of the case keeps up to a 15.6" laptop always within quick reach. Separate clothing compartment lets you bring an additional set of clothes during overnight trips. Telescopic handle and spinner wheels allow effortless transportation and maneuverability with heavy loads. RFID blocking technology protects against potential threats to provide a safe location to keep your wallet. Plus, two convenient carry handles are secured tightly to the top and side of the bag for multiple lifting options.
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Application/Usage:
Notebook
Travel Essential
Wallet
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 14" |
| Width | 11" |
| Depth | 22" |
| General Information | |
| Brand Name | Swiss Mobility |
| Manufacturer Website Address | http://bugattigrp.com |
| Marketing Information | Business carry-on case features a highly functional design that's created with the focused, on-the-go entrepreneur in mind. A handy laptop compartment in front of the case keeps up to a 15.6" laptop always within quick reach. Separate clothing compartment lets you bring an additional set of clothes during overnight trips. Telescopic handle and spinner wheels allow effortless transportation and maneuverability with heavy loads. RFID blocking technology protects against potential threats to provide a safe location to keep your wallet. Plus, two convenient carry handles are secured tightly to the top and side of the bag for multiple lifting options. |
| Product Type | Travel/Luggage Case |
| Product Name | Overnight Business Carry-on Case |
| Manufacturer | The Bugatti Group Inc |
| Manufacturer Part Number | SLG1008SMBK |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Carrying Options | Telescoping Handle |
| Style | Carry On |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Swiss Mobility Travel/Luggage Case [Carry On] for 15.6" Notebook, Travel Essential - Black (slg1008smbk)