Syba
Syba Multimedia Cable Analyzer - 1 X Network [rj-45] - Twisted Pair, Coaxial (sy-acc65050)
- SKU:
- 19130723
- MPN:
- sy-acc65050
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Auto scanning for wire continuity, mis-wiring, open, short, straight-through or cross pinning1.Testing Ports for:
a.RJ45 (UTP STP), 10/100 Base-T, and Token Ring Cables
b.RJ-11/RJ-12 USOC Telephone/Fax Cables (8P8C, 6P6C, 4P4C)
c.Coaxial BNC and TNC Cables
2.Test cable for Continuity, Short, Open and Cable Types
3.Coaxial Cable Port: Shows Cable Conditions Including Shorts, Shield Opens and Center Conductor Breaks
4.Separated Remote Unit Allows One Person Testing
5.Power Source: DC 9V Battery (Not included)
6.Dimension (Master and Remote Units): 4" x 4" 1.2"
Tester is for LAN cable test only. Do not use on CATV cable or LAN connection or electric circuitItem Dimension (L"xW"xH"):
6 x 2.25 x 1.25
Weight:
0.50 lb
Warranty Information
1 Year
Package Contents:
- Cable Tester Master Unit
- Cable Tester Remote Unit
- Coaxial Cable Terminator
- Storage Pouch
Features
Package Contents:
China
- Cable Tester Master Unit
- Cable Tester Remote Unit
- Coaxial Cable Terminator
- Storage Pouch
Certifications & Standards:
IEEE Standards:
- IEEE 802.3
- IEEE 802.3u
Country of Origin:
China
Specs
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | No |
| Power Description | |
| Input Voltage | 9 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 4" |
| Width | 4" |
| Depth | 1.2" |
| Interfaces/Ports | |
| Number of RJ-11 Ports | 1 |
| USB | No |
| Serial V.35 Interface | No |
| Serial Port | No |
| Audio Line Out | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| VGA | No |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of BNC Ports | 1 |
| DVI | No |
| HDMI | No |
| Token Ring Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Battery Information | |
| Battery Included | No |
| General Information | |
| Brand Name | SYBA Multimedia |
| Manufacturer Website Address | http://www.syba.com |
| Marketing Information | Auto scanning for wire continuity, mis-wiring, open, short, straight-through or cross pinning |
| Product Type | Cable Analyzer |
| Product Name | LAN Cable Tester for UTP, STP, Coaxial, and Modular Cables |
| Manufacturer | SYBA Multimedia, Inc |
| Manufacturer Part Number | SY-ACC65050 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported |
|
| Network & Communication | |
| Network Standard | 10/100Base-TX |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Technical Information | |
| Device Function |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Syba Multimedia Cable Analyzer - 1 X Network [rj-45] - Twisted Pair, Coaxial (sy-acc65050)