Sylvania
Sylvania SDVD7060-A-COMBO-BLUE Portable DVD Player - 7" Display - Blue (sdvd7060-combo-blue)
- SKU:
- 18271782
- MPN:
- sdvd7060-combo-blue
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
&bullPackage Contents:
- DVD player
- Headphone
- AC power adapter
- Car cord
- Bag
Features
Package Contents:
China
- DVD player
- Headphone
- AC power adapter
- Car cord
- Bag
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.81 lb |
| Product Color | Blue |
| Height | 1.5" |
| Width | 7.9" |
| Depth | 8.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number Of Batteries Included | 1 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 7" |
| Screen Type | LCD |
| Memory | |
| Memory Card Supported | SD |
| General Information | |
| Brand Name | Sylvania |
| Manufacturer Website Address | http://www.ledvance.com |
| Marketing Information | Sometimes the movie needs to come with you and SYLVANIA's 7-in. Swivel-Screen Portable DVD Player can do just that. Features include LCD swivel screen, SD Card reader, USB port, and it is compatible with most formats. This special bundle in Blue also includes headphones, power cords, and a bag. |
| Product Type | Portable DVD Player |
| Product Name | 7" Swivel-Screen Portable DVD Player Bundle (Blue) |
| Manufacturer | LEDVANCE LLC |
| Manufacturer Part Number | SDVD7060-A-COMBO-BLUE |
| Product Model | SDVD7060-A-COMBO-BLUE |
| Technical Information | |
| Features | Integrated Speaker |
| Media Formats |
|
| Image | |
| Image Formats | JPEG |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Composite Video | Yes |
| Video | |
| Video Formats | DVD Video |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio | |
| Audio Formats |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Sylvania SDVD7060-A-COMBO-BLUE Portable DVD Player - 7" Display - Blue (sdvd7060-combo-blue)