Synology
Synology HAT33208T 8TB 3.5" SATA NAS Hard Drive Plus Series
- SKU:
- 21252231
- MPN:
- 301520
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 08:27:13 PM PST
- Stock Update:
- 05/17/2026 08:27:13 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Plus Series3.5" SATA HDD
Reliable hard drives purpose-built for Synology systems in home and small office environments.
The Synology advantage
Durability
Designed for 24/7 operation
Updates
Seamless firmware updates through DSM
One-stop support
Fast troubleshooting from Synology
Hard drives designed for Synology systems
Hard drives designed for Synology
See how Synology hard drives deliver reliability, consistent performance, and simplified system management through deep hardware-software integration.
Superior dependability
Using 100% conventional magnetic recording (CMR) technology, Plus Series disk drives ensure consistent write performance throughout their lifespans.
Comprehensive testing
Synology Plus Series drives are subjected to thorough compatibility and stress testing to ensure smooth 24/7 operation under multi-user workloads.
Easy firmware updates
Firmware updates can be performed directly through DSM, ensuring drives benefit from the latest patches while eliminating the need for disk removal.
Tuned for performance
Firmware and operating systemlevel optimizations enable up to 36% faster sequential reads compared to similar-class third-party drives. note3
Notes:
3. Performance testing was conducted by Synology using 12 drives on an RS2423RP+, configured using RAID 5, against similar class drives. Results are for reference only. Actual performance may vary depending on workload, testing methods, and how devices and software are configured.Hardware Specifications
General
Capacity
8 TB
Form Factor
3.5"
Interface
SATA 6 Gb/sPerformance
Rotational Speed
7,200 rpm
Maximum Sustained Data Transfer Speed (Typ.)
281 MB/sPower Consumption
Active Idle (Typ.)
5.74 W
Random Read / Write (4KB Q1) (Typ.)
9.07 W
Notes
Power consumption may differ according to configurations and platforms.Temperature
Operating
5oC to 60oC (41oF to 140oF)
Non-operating
-40oC to 70oC (-40oF to 158oF)Item Dimension (L inchxW inchxH inch)
2 x 5 x 6
Weight
1.55lb
Warranty Information
3 years
Features
Device Supported:
Storage System
NAS
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 1.66 lb |
| Drive Type | Internal |
| Height | 1" |
| Width | 4" |
| Depth | 5.8" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | Synology |
| Manufacturer Website Address | http://www.synology.com |
| Marketing Information | Reliable Drives for Home and Small Office Systems Synology Plus Series SATA HDDs are designed to meet the reliability, endurance, and performance requirements of 24/7 storage in Synology small and medium-sized business storage systems. Stringent validation testing and NAS-class reliability ensure consistent performance in high-uptime and multi-user environments. Engineered for endurance Synology Plus Series HDDs are backed by up to a 1.2 million-hour mean time between failure (MTBF)1 and a 180 TB per year workload rating, up to three times the limit of conventional desktop hard drives. Over 500,000 hours of compatibility and stress testing ensure smooth operation even under multi-user workloads. Convenient firmware updates Users are automatically notified when firmware updates become available for Synology Plus Series HDDs and can update drives seamlessly from DiskStation Manager (DSM) on their Synology storage system, eliminating the need for third-party tools and disk removal for firmware updates. |
| Product Type | Hard Drive |
| Product Name | Plus HAT3320-8T Hard Drive |
| Manufacturer | Synology, Inc |
| Manufacturer Part Number | HAT3320-8T |
| Product Model | HAT3320-8T |
| Product Series | Plus |
| Drive Performance | |
| Buffer | 512 MB |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 136.9 Year |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Endurance (TBW) | 300 TB |
| Technical Information | |
| Recording Technology | Conventional Magnetic Recording (CMR) |
| Storage Capacity | 8 TB |
| Disk Format | 512e |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Synology HAT33208T 8TB 3.5" SATA NAS Hard Drive Plus Series
$376.32