Synology
Synology BC800Z 8 Megapixel 4K Network Camera - Color - 1 - Bullet - TAA Compliant (305521)
- SKU:
- 21441605
- MPN:
- 305521
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 04:59:16 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 4 or above | and pay only $559.80 each 559.8 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 04:59:16 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
BC800ZAI-powered hybrid light camera for adjustable zoom
Adjustable zoom AI camera for meticulous surveillance
Marvelous 4K, day and night
Premium imaging with an adjustable zoom for detailed capture in all lighting conditions
Detailed video recordings in all lighting conditions
Ensure security in strong lighting contrast conditions with HDR, which provides detailed images by illuminating darker parts of a scence while diminishing lighter areas
High quality video, increased storage efficiency
Smart Bitrate Control provides high-quality video while reducing storage and network requirements by up to 70%.
Smart detection for easy monitoring
Camera-based AI capabilities and smart analytics empower your surveillance
Edge License Plate Recognition
Identify vehicles and license plate details within a capture distance of 3 to 10 meters (9 to 32 ft).
Detect smartly, act promptly
People and Vehicle Counting
Monitor occupancy with aggregated entry and exit counts, and receive alerts when capacity is reached.
Smoke Detection
Detect smoke instantly with real-time, reliable alerts, enabling faster response times and ensuring enhanced safety.
People & Vehicle Detection
People and Vehicle Detection distinguishes people and vehicles from other moving objects with high accuracy.
Intrusion Detection
Intrusion Detection identifies people and vehicles, and issues alerts when a virtual border is crossed from a designated direction.Hardware Specifications
Optical
Image Sensor
1/1.8"
IR LED wavelength
850 nm
Max. IR distance
38m (124.7ft) (0.001lux)
Max. white LED distance
31m (101.7ft)
Shutter Speed
1/16000 s to 1/30 s
Day and Night
Automatically removable infrared-cut filterLens
Lens type
Varifocal
Focal Length
4.38 to 9.33 mm
Field of View
112.1o to 47.5o H
58.0o to 26.6o V
137.5o to 54.6o D
DORI
Wide: D: 46m, O: 18m, R: 9.2m, I: 4.6m
Tele: D: 165m, O: 65m, R: 33m, I: 16m
Aperture
F1.3 to F2.15Video
Max. video resolution
3840x2160 at 30 FPS
Multi-exposure HDR
Yes
DNR
3DNR
2DNRAudio
Microphone
YesI/O
Ethernet
RJ45 10M/100M Ethernet port X 1
Reset
Yes
On-Board Storage
MicroSD card slot X 1
Supported file format: exFAT
Note: microSD card is not includedPower Supply
IEEE 802.3af Type 1 Class 0 or 12V DC
Note
Compatible power adapter: 12V 2.5A (Diameter 2.1mm)
The product does not include a PoE switch. A 12V DC power adapter is not included, except in specific regions. Please purchase separately.General
Form Factor
BulletTemperature
Operating Condition
Starting temperature: -30oC to 60oC (-22oF to 140oF)
Operating temperature: -30oC to 60oC (-22oF to 140oF) (IR off)
Operating temperature: -30oC to 55oC (-22oF to 131oF) (IR on)
Operating humidity: 5%-95% (non-condensing)
Storage Condition
Storage temperature: -30oC to 60oC (-22oF to 140oF)
Storage humidity: 5%-95% (non-condensing)Certification
Regulatory Compliance
FCC, IC, CE, UKCA, BSMI, VCCI, RCM, JATE
Environment
REACH, ROHS, WEEE
Waterproof
IP66
IP67
Vandal
IK10
NDAA Compliant
Yes
TAA Compliant
YesPackaging Content
Main Unit X 1
Installation card X 1
Hex key X 1
Desiccant X 1
Mounting template sticker X 1
Regulatory compliance card X 1
Screw pack X 1
RJ45 cap cover X 1Item Dimension (L"xW"xH")
15 x 7 x 6
Weight
5 lbs
Warranty Information
5 years
Features
TAA Compliant:
Yes
IK10
Yes
Impact Protection Rating:
IK10
Features:
Auto Tracking
Ingress Protection
Vehicle Detection
Privacy Masking
Tamper Detection
Audio Detection
Motion Detection
Human Detection
Day/Night
3D Noise Reduction
2D Noise Reduction
Defog
High Dynamic Range (HDR)
Mirror
Ingress Protection Rating:
IP66
IP67
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Bullet |
| Weight (Approximate) | 2.89 lb |
| Durability |
|
| Diameter | 4.1" |
| Display & Graphics | |
| Image Sensor Size | 1/1.8" |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Field of View | Wide: 112.1° H, 58.0° V, 137.5° D Tele: 47.5° H, 26.6° V, 54.6° D |
| Color Supported | Color |
| General Information | |
| Brand Name | Synology |
| Manufacturer Website Address | http://www.synology.com |
| Marketing Information | Marvelous 4K, day and night Premium imaging with an adjustable zo?om for detailed capture in all lighting conditions Detailed video recordings in all lighting conditions Ensure security in strong lighting contrast conditions with HDR, which provides detailed images by illuminating darker parts of a scence while diminishing lighter areas. High quality video, increased storage efficiency Smart Bitrate Control provides high-quality video while reducing storage and network requirements by up to 70% Smart detection for easy monitoring Camera-based AI capabilities and smart analytics empower your surveillance Edge License Plate Recogn?ition Identify vehicles and license plate details within a capture distance of 3 to 10 meters (9 to 32 ft). Detect smartly, act promptly People and Vehicle Counting Monitor occupancy with aggregated entry and exit counts, and receive alerts when capacity is reached. Smoke Detection Detect smoke instantly with real-time, reliable alerts, enabling faster response times and ensuring enhanced safety. People & Vehicle Detection People and Vehicle Detection distinguishes people and vehicles from other moving objects with high accuracy. Intrusion Detection Intrusion Detection identifies people and vehicles, and issues alerts when a virtual border is crossed from a designated direction. Smart analytics for efficient surveillance Instant Search Instant Search facilitates faster investigation, enabling users to look up occurrences of people, vehicles, and motion within a specific area. Auto Tracking Auto Tracking seamlessly locks onto and trails the moving target, ensuring continuous centering on the screen. |
| Product Type | Network Camera |
| Product Name | AI-Powered Hybrid Light Camera for Adjustable Zoom |
| Manufacturer | Synology, Inc |
| Manufacturer Part Number | BC800Z |
| Product Model | BC800Z |
| Packaged Quantity | 1 |
| Exposure | |
| Shortest Shutter Speed | 1/16000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/30 Second |
| Technical Information | |
| Night Vision Type | Infrared |
| AI-powered | Yes |
| HD Recording | Yes |
| Recording Formats | 4K |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 124.67 ft |
| Languages Support |
|
| Storage | |
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Video | |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Video Formats |
|
| Lens | |
| Maximum Aperture | f/1.3 |
| Lens Type | Varifocal |
| Minimum Aperture | f/2.15 |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Focal Length | 9.33 mm |
| Optical Zoom | 2.1x |
| Minimum Focal Length | 4.38 mm |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Protocols |
|
| Remote Management | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
| Audio Support | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Operating Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Minimum Storage Humidity (Non-condensing) | 5% |
| Minimum Operating Humidity (Non-condensing) | 5% |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Maximum Storage Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Minimum Storage Temperature | -22°F (-30°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Synology BC800Z 8 Megapixel 4K Network Camera - Color - 1 - Bullet - TAA Compliant (305521)
$569.11