Synology
Synology D4EU028G 8GB DDR4 ECC Unbuffered DIMM for Synology NAS
- SKU:
- 21226639
- MPN:
- d4eu02-8g
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/16/2026 04:57:39 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $704.01 each 704.01 |
- Stock Update:
- 05/16/2026 04:57:39 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Synology DDR4 Memory Module
Always select authentic Synology memory modules from local distributors for optimum compatibility and reliability. Installation of non-Synology memory modules can lead to system instability or boot failures. Synology will not provide complete product warranty or technical support if non-Synology memory modules are used for memory expansion.
Features
Compatibility:
Synology RackStation RS2825RP+
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | DIMM |
| Number of Pins | 288-pin |
| General Information | |
| Brand Name | Synology |
| Package Type | OEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.synology.com |
| Marketing Information | Synology DDR4 Memory Module Always select authentic Synology memory modules from local distributors for optimum compatibility and reliability. Installation of non-Synology memory modules can lead to system instability or boot failures. Synology will not provide complete product warranty or technical support if non-Synology memory modules are used for memory expansion. |
| Product Type | Memory Upgrade Module |
| Product Name | Memory Upgrade Module |
| Manufacturer | Synology, Inc |
| Manufacturer Part Number | D4EU02-8G |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Synology D4EU028G 8GB DDR4 ECC Unbuffered DIMM for Synology NAS
$720.04