Synology
Synology E10G30-T1 Single Port 10gbe Rj-45 Pcie Network Adapter
- SKU:
- 21514383
- MPN:
- e10g30-t1
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 04:59:01 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $146.59 each 146.59 |
| Buy 3 or above | and pay only $144.08 each 144.08 |
- Stock Update:
- 05/15/2026 04:59:01 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
E10G30-T1Single-port 10GbE 10GBASE-T add-in card for Synology systems
Reliable 10GbE connectivity for SMBs
Throughput
Increase network performance with 10GbE connectivity
Flexibility
Easy integration into existing deployments
Compatibility
Designed for maximum performance and reliability in Synology systems
Boost throughput within minutes
Seamless integration
Standard RJ45 connectivity ensures backward compatibility with existing networks and supports gradual expansion.
CPU offloading and load balancing
CPU offloading and load balancing technologies enhance system performance by reducing CPU workload and minimizing network latency.Hardware Specifications
General
Host Bus Interface
PCIe 3.0 x4
Bracket Height
Low Profile and Full Height
Operating Temperature
0oC to 40oC (32oF to 104oF)
Storage Temperature
-20oC to 60oC (-5oF to 140oF)
Relative Humidity
5% to 95% RHNetwork
IEEE Specification Compliance
IEEE 802.3x Flow Control
IEEE 802.3u Fast Ethernet
IEEE 802.3ab Gigabit Ethernet
IEEE 802.3bz 2.5Gbps / 5Gbps Ethernet
IEEE 802.3an 10Gbps Ethernet
Data Transfer Rates
10 Gbps/5 Gbps/2.5 Gbps/1 Gbps/100 Mbps
Supported Features
9 KB Jumbo Frame
TCP/UDP/IP Checksum Offloading
Receive Side Scaling (RSS)
Generic Receive Offload (GRO)Compatibility
Applied Models
FS series:
FS6400, FS2500
HD series:
HD6500
SA series:
SA6400
25 series:
RS2825RP+, DS1825+
23 series:
RS2423RP+II, RS2423RP+, RS2423+, DS1823xs+
22 series:
RS822RP+, RS822+, DS2422+
21 series:
RS2821RP+, RS2421RP+, RS2421+, RS1221RP+, RS1221+, DS1821+, DS1621+
20 series:
RS820RP+, RS820+
19 series:
DS2419+II, DS2419+, DS1819+
18 series:
RS2818RP+, RS2418RP+, RS2418+
Notes
DSM version requirement: 7.1.1-42962 Update 5 or later versionItem Dimension (L"xW"xH")
3 x 4 x 1
Weight
1 lb
Warranty Information
3-year limited
Features
Application/Usage:
Network
Business
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Bracket Height | Low-profile, full-height |
| Height | 2.7" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 0.5" |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x4 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Synology |
| Manufacturer Website Address | http://www.synology.com |
| Marketing Information | 10GbE Networking for Demanding Workloads The Synology E10G30-T1 10GbE network adapter boosts the network performance of compatible Synology systems. Designed for growing business environments, it enables faster data transfers and smoother operation in backup, post-production, virtualization, and other bandwidth-intensive workloads. Seamless 10GbE integration Easily upgrade to high-speed 10GbE connectivity with the E10G30-T1. Plug-andplay functionality simplifies installation, while support for CPU offloading and load balancing technologies helps ensure optimal system performance. Autonegotiation enables backward compatibility with existing network equipment. |
| Product Type | 10Gigabit Ethernet Card |
| Product Name | Single-Port 10GbE Adapter E10G30-T1 |
| Manufacturer | Synology, Inc |
| Manufacturer Part Number | E10G30-T1 |
| Product Model | E10G30-T1 |
| Media & Performance | |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Network Technology |
|
| Technical Information | |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Synology E10G30-T1 Single Port 10gbe Rj-45 Pcie Network Adapter
$155.51