Synology
Synology Plus HAT3320-20T 20 TB Hard Drive - 3.5" Internal - SATA [SATA/600] - Conventional Magnetic Recording [CMR] Method
- SKU:
- 21509137
- MPN:
- hat3320-20t
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 11:48:08 PM PST
- Stock Update:
- 05/21/2026 11:48:08 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Synology HAT3320 20TB Plus Series SATA HDD 3.5" (HAT3320-20T)- Engineered for 24/7 high-demand environments, backed by up to 1.2 million hours MTBF and a robust 180 TB/year workload rating.
- Subjected to over 500,000 hours of stringent validation and testing to ensure seamless performance and stability in Synology systems.
- Maintain peak performance with ease; firmware updates can be performed directly within the Synology DSM interface.
- Utilizes CMR technology to deliver consistent, high-speed recording performance and data integrity for professional workloads.
- Digital Storage Capacity: 20 TB
- Hard Disk Interface: Serial ATA
- Connectivity Technology: SATA
- Additional Features: Firmware updates can be performed directly in Synology DSM
- Hard Disk Form Factor: 3.5 Inches
- Compatible Devices: Synology device
- Hard Disk Rotational Speed: 7200 RPM
- Specific Uses For Product: Business
- Read Speed: 295 Megabytes Per Second
- Cache Memory Installed Size: 1
- Data Transfer Rate: 295 Megabytes Per Second
- Form Factor: 3.5-inch
- Hardware Connectivity: SATA 6.0 Gb/s
- Hard-Drive Size: 20 TB
- Item Weight: 1.6 Pounds
- Item Dimensions L x W x Thickness: 5.79"L x 4.01"W x 1.03"Th
- Number of Items: 1
- Unit Count: 1.0 Count
- Brand: Synology
- Model Number: HAT3320-20T
- Hard Disk Description: Mechanical Hard Disk
- Built-In Media: 1x HAT3320-20T
- Model Name: HAT3320-20T
- Manufacturer: Synology
- UPC: 846504007011
- Mfr Part Number: HAT3320-20T
- Warranty Description: 3 Years
- Installation Type: Internal Hard Drive
- Enclosure Material: Helium-sealed
The Synology Plus Series SATA HDDs are specifically engineered to meet the rigorous 24/7 reliability, endurance, and performance demands of home and small-to-medium business storage. Designed to provide a seamless experience within Synology ecosystems, these drives undergo over 500,000 hours of stringent validation testing to ensure consistent performance in high-uptime and multi-user environments.
Features
Device Supported:
Storage System
Storage System
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 1.61 lb |
| Drive Type | Internal |
| Height | 1" |
| Width | 4" |
| Depth | 5.8" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Drive Interface | SATA |
| General Information | |
| Brand Name | Synology |
| Manufacturer Website Address | http://www.synology.com |
| Marketing Information | Reliable Drives for Home and Small Office Systems Synology Plus Series SATA HDDs are designed to meet the reliability, endurance, and performance requirements of 24/7 storage in Synology small and medium-sized business storage systems. Stringent validation testing and NAS-class reliability ensure consistent performance in high-uptime and multi-user environments. Highlights Reliable Always-On Operation Backed by up to a 1.2 million hours MTBF1 and 180 TB/ year workload rating Tested for Maximum Reliability Stringent validation and over 500,000 hours of testing ensure reliability in Synology systems Seamless Firmware Updates Firmware updates can be performed directly in Synology DSM Reliable Recording Technology Conventional magnetic recording (CMR) technology offers consistent performance Engineered for endurance Synology Plus Series HDDs are backed by up to a 1.2 million-hour mean time between failure (MTBF)1 and a 180 TB per year workload rating, up to three times the limit of conventional desktop hard drives. Over 500,000 hours of compatibility and stress testing ensure smooth operation even under multi-user workloads. Convenient firmware updates Users are automatically notified when firmware updates become available for Synology Plus Series HDDs and can update drives seamlessly from DiskStation Manager (DSM) on their Synology storage system, eliminating the need for third-party tools and disk removal for firmware updates. |
| Product Type | Hard Drive |
| Product Name | 3.5" SATA HDD Plus Series |
| Manufacturer | Synology, Inc |
| Manufacturer Part Number | HAT3320-20T |
| Product Model | HAT3320-20T |
| Product Series | Plus |
| Drive Performance | |
| Buffer | 1 GB |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 136.9 Year |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Endurance (TBW) | 180 TB |
| Technical Information | |
| Recording Technology | Conventional Magnetic Recording (CMR) |
| Storage Capacity | 20 TB |
| Disk Format | 512e |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Synology Plus HAT3320-20T 20 TB Hard Drive - 3.5" Internal - SATA [SATA/600] - Conventional Magnetic Recording [CMR] Method
$797.86