Taramps DS800X22OHM 800w 2 Ch 2 Ohm Car Amp
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
ds800x22ohm
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/12/2026 11:04:46 PM PST
Bulk discount rates
Stock Update:
05/12/2026 11:04:46 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
* Product Line: DS. * Reference: DS 800x2. * Number of Channels: 2. * Max Output Power: @ 12.6 VDC - 2 OHMS: 800W RMS (2 x 400W RMS) @ 12.6 VDC - 4 OHMS: 500W RMS (2 x 250W RMS) @ 12.6 VDC - 8 OHMS: 240W RMS (2 x 120W RMS). * Signal Noise/Ratio: >96dB. * Frequency Response: 10Hz a 22KHz. * Input Impedance: 18K OHM. * Total Harmonic Distortion (THD): 10%. * Protection System: Short on Output. * Minimum Supply Voltage: 9.5 VDC. * Maximum Supply Voltage: 16 VDC. * Idle Power Consumption: 850mA. * Maximum Power Consumption for Music: @ 12.6 VDC: 38A. * Sinusoidal Signal Maximum Consumption: (1KHz) 12.6VDC: 77A. * Dimensions (WxHxD): 184 x 54 x 190mm. * Weight: 1.38Kg. * Amplifier Class D 800watts RMS (2 channels 400W RMS)
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main