Targus
Targus® 14" Intellect® Slim Brief with ID Window (tbs981gl)
- SKU:
- 21502476
- MPN:
- tbs981gl
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/18/2026 08:38:02 AM PST
- Stock Update:
- 05/18/2026 08:38:02 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The 14" Intellect® Slim Brief combines modern minimalism with practical functionality, offering a sleek, lightweight design that's built for professionals on the go. Its slim, lightweight design ensures effortless portability, while the adjustable shoulder straps and convenient carrying handles provide versatile carrying options. It even features an ID holder ensures easy identification.
Made with refined materials and subtle detailing, this polished laptop briefcase projects a professional image without breaking the budget. A discrete zippered pocket offers secure storage for accessories and essentials, keeping everything organized on the go. Rigorously tested to meet our highest industry standards, the Intellect Slim Brief delivers reliable performance and timeless sophistication for everyday use.
Package Contents:
- 14" Intellect Slim Brief with ID Window
- Shoulder Strap
Features
- 14" Intellect Slim Brief with ID Window
- Shoulder Strap
TAA Compliant:
Yes
Application/Usage:
Notebook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Fabric |
| Weight (Approximate) | 10.40 oz |
| Product Color | Black |
| Durability | Water Resistant |
| Height | 10.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.4" |
| Depth | 14.6" |
| Material Details | Water-resistant fabric (polyester),Soft padded lining |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Targus |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Marketing Information | The 14" Intellect® Slim Brief combines modern minimalism with practical functionality, offering a sleek, lightweight design that's built for professionals on the go. Its slim, lightweight design ensures effortless portability, while the adjustable shoulder straps and convenient carrying handles provide versatile carrying options. It even features an ID holder ensures easy identification. Made with refined materials and subtle detailing, this polished laptop briefcase projects a professional image without breaking the budget. A discrete zippered pocket offers secure storage for accessories and essentials, keeping everything organized on the go. Rigorously tested to meet our highest industry standards, the Intellect Slim Brief delivers reliable performance and timeless sophistication for everyday use. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | 14" Intellect Slim Brief with ID Window |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | TBS981GL |
| Product Model | TBS981GL |
| Product Line | Intellect |
| Product Information | |
| Protection Level | Good |
| Number of Compartments | 2 |
| Laptop Compartment | Yes |
| Carrying Options |
|
| Case Features |
|
| Number of Interior Compartments | 1 |
| Adjustable Strap | Yes |
| Gender | Unisex |
| Number of Pockets | 2 |
| Maximum Screen Size Supported | 14" |
| Number of Exterior Compartments | 1 |
| Style | Briefcase |
| Age Group | Adult |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Closure Type | Zipper |
Warranty Information