Targus
Targus ACA48GLZ Legacy 65W DC Power Splitter for Dock310
- SKU:
- 19753255
- MPN:
- aca48glz
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:45:56 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $53.05 each 53.05 |
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:45:56 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Expand the functionality of your dock while keeping your legacy devices functional and reliable with the Targus® Legacy 65W DC Power Converter with Tips & Tips Storage Bar. Compatible with the Targus DOCK310, DOCK315, and DOCK180, simply connect your dock's power supply to the Power Converter, connect the Power Converter to the dock and to your host device using the appropriate power tip for power delivery charging up to 65W. Equipped with 5 different power tips - 3P, 3L, 3H1, 3I2, 3X6 - this power converter solution works with most standard laptops and enables you to simultaneously power the system and charge its battery while plugged in. Compact and lightweight, it easily fits in the pocket of your backpack or briefcase, and you can keep its tips organized on the attachable tip storage bar.Package Contents:
- DC Converter
- 3-pin DC power cable
- Power tips (3P, 3L, 3H1, 3I2, 3X6)
- Convenient tip storage bar
Features
Package Contents:
Yes
Targus Docking Stations:
Taiwan
- DC Converter
- 3-pin DC power cable
- Power tips (3P, 3L, 3H1, 3I2, 3X6)
- Convenient tip storage bar
TAA Compliant:
Yes
Compatibility:
Targus Docking Stations:
- DOCK310
- DOCK315
- DOCK180
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Power | 65 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.68 oz |
| Length | 2.4" |
| Product Color | Black |
| Height | 0.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Targus |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Marketing Information | Expand the functionality of your dock while keeping your legacy devices functional and reliable with the Targus® Legacy 65W DC Power Converter with Tips & Tips Storage Bar. Compatible with the Targus DOCK310, DOCK315, and DOCK180, simply connect your dock's power supply to the Power Converter, connect the Power Converter to the dock and to your host device using the appropriate power tip for power delivery charging up to 65W. Equipped with 5 different power tips - 3P, 3L, 3H1, 3I2, 3X6 - this power converter solution works with most standard laptops and enables you to simultaneously power the system and charge its battery while plugged in. Compact and lightweight, it easily fits in the pocket of your backpack or briefcase, and you can keep its tips organized on the attachable tip storage bar. More from the Manufacturer |
| Product Type | DC Converter |
| Product Name | DC Converter |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | ACA48GLZ |
| Technical Information | |
| Multiple Power Tips | Yes |
| Device Supported |
|
| Universal Adapter | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Targus ACA48GLZ Legacy 65W DC Power Splitter for Dock310
$57.06