Targus
Targus AST324GLZ 4vu Privacy Screen For Ultrawi
- SKU:
- 20886263
- MPN:
- ast324glz
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:52:56 PM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:52:56 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
4Vu Privacy Screen for Ultrawide CurvedFeatures
Package Contents:
Yes
Samsung - LC34H890
Samsung
- 4Vu Privacy Screen for 34" Ultra-Wide Curved Monitors
- Installation kit with adhesives
- Cleaning Cloth
TAA Compliant:
Yes
Compatibility:
Samsung - LC34H890
Brand Compatibility:
Samsung
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.20 oz |
| Product Color | Black |
| Surface Finish |
|
| Height | 13.55" |
| Color Family | Black |
| Width | 31.89" |
| Depth | 20 mil |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Targus |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Marketing Information | The 4Vu™ Privacy Screen protects your information using tiny vertical blinds on the surface of the privacy screen, which narrow the viewing angle so data is only visible directly in front of the monitor up to 30° away from the center of the screen. Onlookers will only see a dark, unclear screen when attempting to view the information from a side angle when held in landscape orientation. In addition to providing security, the screen also helps block the glare from lights and windows. The 4Vu Privacy Screen can be easily attached by using the included attachments. Easy Installation Options The 4Vu™ Privacy Screen comes with an installation kit with adhesives and a cleaning cloth to quickly, cleanly, and easily attach the screen directly to your display. 30 Degrees Viewing Angle Even in public places like hotel lobbies, airplanes, or cafes, the 4Vu Privacy Screen keeps your data safe from prying eyes. Your content is visible only to the person directly in front of the screen and up to 30 degrees on either side when held horizontally. You have full clarity and visibility, while onlookers or passersby see only a black screen. Antimicrobial Properties Ideal for touch screen applications, the privacy screen features Targus DefenseGuard® Antimicrobial Protection, which creates a cleaner touchpoint surface and works continuously to prevent the growth of microorganisms. Unlike topically applied sprays, DefenseGuard privacy screens are treated with an antimicrobial additive that does not wear off and lasts for the life of the product. Reduced Glare, Even in Bright Rooms For an added benefit, our 4Vu™ Privacy Screens come with a dual finish - with one side being glossy for a clearer view, while the opposite side offers a matte finish to help reduce glare. Our anti-reflective coating reduces glare and improves light transmittance under most viewing conditions. The result is brightness that's up to 12.4% higher than competitive privacy screens for comfortable, clear views. |
| Product Type | Privacy Screen Protector |
| Product Name | 4Vu Privacy Screen for 34" Ultra-Wide Curved Monitors |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | AST324GLZ |
| Product Model | AST324GLZ |
| Product Line | 4Vu |
| Technical Information | |
| Screen Attachment | Adhesive Strip |
| Reversible | Yes |
| Display Type Supported | LCD |
| Anti-microbial | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Device Supported | Monitor |
| Orientation | Landscape |
| Display Size Supported | 34" |
| Curved Screen Compatible | Yes |
| Touch Compatibility | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Targus AST324GLZ 4vu Privacy Screen For Ultrawi
$226.58