Targus
Targus AWV353AMGL Scratch-Resistant Screen Protector for iPad Mini 6th Gen
- SKU:
- 19114017
- MPN:
- awv353amgl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 12:13:51 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $19.07 each 19.07 |
| Buy 3 | and pay only $17.10 each 17.1 |
| Buy 4 or above | and pay only $16.09 each 16.09 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 12:13:51 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Targus Scratch-Resistant Screen Protector for iPad mini 6th gen, 8.3"- Scratch-resistant screen protection
- Easy-to-clean oleophobic coating
- High viewing clarity
- Bubble-free application
- Rounded edges
Features
Cell Phone/Tablet/Smart Watch Model Compatibility:
Taiwan
iPad mini (6th Generation)
iPad mini (7th Generation)
iPad mini (A17 Pro)
Compatibility:
Apple - iPad mini (A17 Pro 6th & 7th Generation)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Weight (Approximate) | 0.32 oz |
| Length | 7.6" |
| Product Color | Clear |
| Durability |
|
| Height | 10 mil |
| Color Family | Clear |
| Width | 5.16" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Targus |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Marketing Information | Engineered to deflect everyday scratches and other minor screen damage, this transparent, ultra-thin Targus® Antimicrobial Screen Protector safeguards your iPad mini® 8.3-inch (A17 Pro 7th gen, 6th gen) - without sacrificing touch response. Plus, enjoy greater productivity and viewing ease with a cleaner, clearer, fingerprint-free screen. Application couldn't be easier: In a few simple steps you'll have seamless, bubble-free results. Includes screen protector, cleaning cloth and application card. Protect your technology investment and peace of mind with the addition of this custom-fit Targus Screen Protector. Ideal for touch screen applications, the screen protector features Targus DefenseGuard® Antimicrobial Protection, which creates a cleaner touchpoint surface and works continuously to prevent the growth of microorganisms. Unlike topically applied sprays, DefenseGuard screen protectors are treated with an antimicrobial additive that does not wear off and lasts for the life of the product. More from the Manufacturer |
| Product Type | Screen Protector |
| Product Name | Scratch-Resistant Antimicrobial Screen Protector for iPad mini 6th gen., 8.3" |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | AWV353AMGL |
| Product Model | AWV353AMGL |
| Technical Information | |
| Touch Compatibility | Yes |
| Display Type Supported | LED |
| Anti-microbial | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Features | Bubble-free |
| Device Supported |
|
| Display Size Supported | 8.3" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Targus AWV353AMGL Scratch-Resistant Screen Protector for iPad Mini 6th Gen
$25.59