Targus
Targus Click-In THZ987GL Carrying Case [Folio] for 11" for Apple iPad Pro 11 [2024] Tablet - Black
- SKU:
- 20761848
- MPN:
- thz987gl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 12:21:43 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $48.51 each 48.51 |
| Buy 3 | and pay only $45.20 each 45.2 |
| Buy 4 - 24 | and pay only $44.15 each 44.15 |
| Buy 25 or above | and pay only $42.70 each 42.7 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 12:21:43 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Wrap your iPad Pro® 11-inch (M4) in strong, military grade drop protection. Engineered for durability without adding weight, the Targus® Click-In™ Rotating Case features a custom-molded tray that delivers all-around protection and rotates 360° to switch easily between portrait and landscape viewing.
The tray is structurally designed to redirect sound for enhanced audio. Plus, precision cutouts give full access to controls, ports, and cameras. Enjoy added efficiency with an integrated loop for your Apple Pencil® or stylus.
The structured cover is engineered to protect, while a non-slip interior makes it easy to adjust your device into infinite viewing angles or a comfortable typing position. Altogether, it's a superior choice for protecting your tablet.
Military Grade Protection
Minor drops and bumps are no problem for this durable case. In fact, the case passes rigorous MIL-STD 810G testing* to ensure it can protect your iPad Pro® from drops up to 4 feet (or 1.2 meters).
Easy Portrait and Landscape Viewing
The patented, 360° rotating tray design makes for a smooth and easy shift from portrait to landscape mode. Plus, you can unfold the cover to serve as a stand, so your video conferences and FaceTime® calls are in the most comfortable viewing position
Full Access, Full Functionality
A full-coverage tray with reinforced corners allows access to all ports, buttons, and controls. Precision cutouts ensure the camera is accessible for photos or videos without removing your tablet from the case.
Swipe or Type with Ease
The textured, non-slip interior lets you position your iPad Pro® in a nearly infinite range of reading or viewing angles for watching videos or interacting with your screen, or flip the cover back for a comfortable typing angle.
Features
iPad Pro 11 (2024)
Application/Usage:
Tablet
Compatibility:
Apple - iPad Pro 11 (2024), Pencil
Brand Compatibility:
Apple
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 1.06 lb |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 0.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 7.7" |
| Depth | 11.4" |
| Withstand Drop Height | 48" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Targus |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Marketing Information | Wrap your iPad Pro® 11-inch (M5/M4) in strong, military grade drop protection. Engineered for durability without adding weight, the Targus® Click-In™ Rotating Case features a custom-molded tray that delivers all-around protection and rotates 360° to switch easily between portrait and landscape viewing. The tray is structurally designed to redirect sound for enhanced audio. Plus, precision cutouts give full access to controls, ports, and cameras. Enjoy added efficiency with an integrated loop for your Apple Pencil® or stylus. The structured cover is engineered to protect, while a non-slip interior makes it easy to adjust your device into infinite viewing angles or a comfortable typing position. Altogether, it's a superior choice for protecting your tablet. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Click-In Rotation Case for iPad Pro 11-inch (M4) |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | THZ987GL |
| Product Model | THZ987GL |
| Product Line | Click-In |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured |
| Case Features |
|
| Style | Folio |
| Closure Type |
|
Warranty Information