Targus
Targus Coastline EcoSmart TBT940GL Carrying Case [Briefcase] for 15" to 16" Notebook, Accessories - Black
- SKU:
- 20730868
- MPN:
- tbt940gl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 03:30:12 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $69.24 each 69.24 |
| Buy 3 | and pay only $65.94 each 65.94 |
| Buy 4 | and pay only $63.81 each 63.81 |
| Buy 5 or above | and pay only $62.73 each 62.73 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 03:30:12 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Make waves with a bag that does more. Crafted primarily from high-quality ocean-bound plastic, and featuring advanced laptop sling protection, the Targus 15-16" Coastline EcoSmart® Briefcase not only safeguards your devices with superior laptop sling protection, but also supports coastal communities and helps keep our waterways clear.
With every purchase you become part of a global movement, supporting local businesses and community leaders in building stronger collection networks for the future. This isn't just a briefcase, it's a commitment to positive change, environmental responsibility, and leaving a lasting impact on the world's coastlines and oceans.
Built to fit laptops up to 16", the Targus 15-16" Coastline EcoSmart® Briefcase is thoughtfully designed for optimal device safety while championing sustainable design. Made from OceanCycle certified ocean-bound plastic, the GRS-certified recycled materials speak volumes about your commitment to a cleaner, greener planet. The bag features a removable and adjustable padded strap for versatile carrying options, enhancing comfort for those longer journeys. Its main compartment, coupled with the dedicated SafePort® Sling Protection, keeps your belongings organized and secure. With a comprehensive workstation, and easy-access front pockets, the messenger-style bag simplifies the task of staying organized.
Features
- 15-16" Coastline EcoSmart Briefcase
- Strap
TAA Compliant:
No
Application/Usage:
Notebook
Recycled:
Yes
Recycled Content:
70% Plastic
Plastic
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 1.43 lb |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 13.2" |
| Color Family | Black |
| Width | 16.1" |
| Depth | 3.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Targus |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Marketing Information | Make waves with a bag that does more. Crafted primarily from high-quality ocean-bound plastic, and featuring advanced laptop sling protection, the Targus 15-16" Coastline EcoSmart® Briefcase not only safeguards your devices with superior laptop sling protection, but also supports coastal communities and helps keep our waterways clear. With every purchase you become part of a global movement, supporting local businesses and community leaders in building stronger collection networks for the future. This isn't just a briefcase, it's a commitment to positive change, environmental responsibility, and leaving a lasting impact on the world's coastlines and oceans. Built to fit laptops up to 16", the Targus 15-16" Coastline EcoSmart® Briefcase is thoughtfully designed for optimal device safety while championing sustainable design. Made from OceanCycle certified ocean-bound plastic, the GRS-certified recycled materials speak volumes about your commitment to a cleaner, greener planet. The bag features a removable and adjustable padded strap for versatile carrying options, enhancing comfort for those longer journeys. Its main compartment, coupled with the dedicated SafePort® Sling Protection, keeps your belongings organised and secure. With a comprehensive workstation, and easy-access front pockets, the messenger-style bag simplifies the task of staying organised. * Ocean-bound or prevented/diverted plastic is plastic waste recovered from within 50km an ocean coastline or major waterway that feeds into the ocean in a geographic region that lacks formal waste management. Except in the case of a sea, material collected from major waterways may be no further than 200km from the mouth or end point of that waterway. Designed for Comfort Enjoy unparalleled comfort and mobility with the Targus 15-16" Coastline EcoSmart® Briefcase. Designed for an active, on-the-go lifestyle, the messenger bag features a padded, removable, and adjustable strap. The ergonomic design ensures that it contours comfortably to your body, distributing weight evenly for a more comfortable carry, regardless of how long your journey is. SafePort® Sling Protection System Equipped with the SafePort® Sling Protection System, the Targus 15-16" Coastline EcoSmart® Briefcase ensures unparalleled safety for your electronics. The system securely cradles and cushions your laptop, reducing movement and absorbing shocks, providing enhanced protection for daily commutes and prolonged travel alike. Making Waves of Change Your choices make a difference. The Targus Coastline Collection contributes to local and global environmental efforts by utilising OceanCycle fabrics and targeting ocean-bound plastics. The messenger bag is a testament to cleaner waterways and a more sustainable world, featuring low CO2 materials and FSC-certified packaging. Limited Lifetime Warranty We're so confident that the Targus 15-16" Coastline EcoSmart® Briefcase is made to last, we put a Limited Lifetime Warranty on it. This doesn't just guarantee you're getting the very best quality, it also means that you're contributing positively to the planet by reducing waste. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | 15-16" Coastline EcoSmart Briefcase - Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | TBT940GL |
| Product Model | TBT940GL |
| Product Line | Coastline EcoSmart |
| Product Information | |
| Protection Level | Better |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Accessibility | Top Loading |
| Carrying Options |
|
| Case Features |
|
| Style | Briefcase |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Adjustable Strap | Yes |
| Closure Type | Zipper |
| Minimum Screen Size Supported | 15" |
Warranty Information