Targus
Targus Pro-Tek THD935GL Carrying Case for 10.9" for Apple iPad [10th Generation] iPad - Clear
- SKU:
- 20540965
- MPN:
- thd935gl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 07:22:52 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $51.35 each 51.35 |
| Buy 3 | and pay only $47.55 each 47.55 |
| Buy 4 | and pay only $46.29 each 46.29 |
| Buy 5 or above | and pay only $45.54 each 45.54 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 07:22:52 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Targus Pro-Tek THD935GL Carrying Case for 10.9" Apple iPad 10th Gen ClearFeatures
Tablet Model Compatibility:
Tablet
Apple
iPad (10th Generation)
iPad (11th Generation)
Application/Usage:
Tablet
Compatibility:
Apple -iPad (10th/11th Generation) , Pencil
Brand Compatibility:
Apple
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 12.35 oz |
| Length | 10" |
| Product Color | Clear |
| Durability |
|
| Height | 0.6" |
| Color Family | Clear |
| Width | 7.7" |
| Depth | 10.2" |
| Withstand Drop Height | 48" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Targus |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Marketing Information | Complement your colorful new iPad with the Targus® Pro-Tek® Clear Case for iPad® A16 (11 th gen) 11-inch and iPad® (10 th gen.) 10.9-inch - a case engineered for protection. Featuring a shock-absorbent tray with wrap-around bezel, covered buttons, and reinforced corners, plus a protective folio cover, the case delivers military-grade drop protection (up to 4 feet/1.2 meters) in its sleek, clear-back design. With a new take on our signature Pro-Tek cover, this case's bi-fold cover flips open into a stand, allowing for multiple viewing angles or typing positions, and helps you find the most comfortable hands-free placement whether you're scrolling, posting, or streaming the latest video. Its precision cutouts allow complete access to ports and cameras, and even has a built-in stylus holder making it easy to store your Apple Pencil® (Pencil sold separately by Apple®). More from the Manufacturer |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Pro-Tek THD935GL Tablet Case |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | THD935GL |
| Product Model | THD935GL |
| Product Line | Pro-Tek |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Case Features |
|
| Style | Folio |
| Minimum Screen Size Supported | 10.9" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Targus Pro-Tek THD935GL Carrying Case for 10.9" for Apple iPad [10th Generation] iPad - Clear
$57.16