Targus
Targus DRIFTER TBB63805GL Carrying Case [Backpack] for 15" to 16" Notebook - Black
- SKU:
- 20009482
- MPN:
- tbb63805gl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 08:23:01 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $74.64 each 74.64 |
| Buy 3 | and pay only $72.00 each 72 |
| Buy 4 or above | and pay only $70.81 each 70.81 |
- Stock Update:
- 05/19/2026 08:23:01 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Targus 15-16 Drifter Essentials Backpack (TBB63805GL)- Padded laptop compartment with zippered pocket for small accessories
- Three additional large compartments for everyday gear and accessories
- Padded, contoured shoulder straps
- Rugged carry handle
- 2 water bottle pockets with a durable, water-resistant base plus metal accents and zipper pulls
- Product Dimensions: 5.31 x 12.01 x 18.31 inches
- Item Weight: 2.31 pounds
- Department: Unisex-adult
- Manufacturer: Targus
Built to last and made for travel, the 15-16 Drifter Essentials Backpack features ample storage and protective padding to securely carry your everyday essentials and keep up with the rigors of the road. Constructed of durable materials and a water-resistant base, this backpack keeps your gear protected and dry from the elements and everyday wear and tear. It even has a rugged carry handle and durable zipper pulls perfect for heavy duty use. Padded and breathable, the mesh back panel provides comfort while promoting air circulation. And the adjustable and heavily padded shoulder straps are contoured to makes the backpack comfortable to wear even when loaded with all your gear.
Features
Yes
Application/Usage:
Notebook
Country of Origin:
Cambodia
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.66 lb |
| Length | 17" |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 20" |
| Color Family | Black |
| Rugged | Yes |
| Width | 17" |
| Depth | 5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Targus |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Marketing Information | The 15-16" Drifter Essentials Backpack is built to last and made for travel. This rugged backpack with laptop compartment features ample storage, with protective padding to securely carry your everyday essentials. The padded laptop compartment separates your computer from your other belongings. This includes the backpacks water bottle pockets, so your electronics can stay safely away from the moisture. So carry it, stuff it, or pack it without worry! The rigors of the road are no match for this backpack. This backpack keeps your gear protected and dry from the elements and everyday wear and tear. With its durable construction and water resistant base, it can stand up to any scenario. It even has a rugged carry handle and durable zipper pulls - perfect for heavy-duty use. Where you go, this backpack with water bottle pocket is sure to follow. Padded and breathable, the mesh back panel provides comfort while promoting air circulation. And the adjustable and heavily padded shoulder straps are contoured to make the backpack comfortable to wear even when loaded with all your gear. When you're on the go, a rugged backpack is the only way to travel. For the best travel friendly laptop bags, messenger bags, and laptop backpacks, trust Targus. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | 15-16" Drifter Essentials Backpack |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | TBB63805GL |
| Product Model | TBB63805GL |
| Product Line | Drifter |
| Product Information | |
| Protection Level | Good |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Tablet Compartment | Yes |
| Laptop Compartment | Yes |
| Carrying Options |
|
| Case Features |
|
| Style | Backpack |
| Additional Compartments |
|
| Adjustable Strap | Yes |
| Closure Type | Zipper |
| Volume Capacity | 7.40 gal |
| Minimum Screen Size Supported | 15" |
Warranty Information