Targus
Targus Tbr003us 15.4" Metro Roller Notebook Bag - Polyester - Black
- SKU:
- 18239447
- MPN:
- tbr003us
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 07:23:05 PM PST
- Stock Update:
- 05/17/2026 07:23:05 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Designed to protect laptops with up to 16 screens. The closed cell foam padding keeps your laptop protected while the durable and water resistant 1200D polyester material keeps belongings dry in wet weather. The front zip-down workstation includes pen loops, a business card holder, zippered pocket, cell phone pocket and large pouch to store additional accessories. Also includes a large zippered compartment to store office essentials or clothing for overnight trips. Telescoping handle retracts into a zippered compartment when not in use. Includes a dual carry handle for added convenience. For Use With: Laptops; Color(s): Black; Color Family: Black; Material(s): Polyester.Global Product Type:Cases-Rolling Business Case
Features
TAA Compliant:
Yes
Notebook
Cambodia
Yes
Additional Information:
- In-line skate wheels
- A high density cell foam padded notebook section
- Large zippered compartment stores office essentials or clothing for overnight trips
- Telescoping handle retracts into zippered compartment for convenient storage
- Front zip-down workstation includes pen loops, a business card holder, zippered pocket, cell phone pocket and large pouch for additional accessories
Application/Usage:
Notebook
Country of Origin:
Cambodia
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | 1200D Polyester |
| Weight (Approximate) | 6.05 lb |
| Length | 16.8" |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 14.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 16.5" |
| Depth | 7.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Targus |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Marketing Information | Roll your tech conveniently while traveling for work or pleasure. The Targus Rolling Laptop Case is designed to protect laptops with up to 16" screens. The closed cell foam padding keeps your laptop protected, with a snug but secure fit. Meanwhile, the durable/water resistant 1200D polyester material keeps belongings dry in wet weather. Enjoy this rolling work bag's front zip-down workstation. It includes pen loops, a business card holder, zippered front pocket, cell phone pocket and large pouch to store additional accessories. The 16" Rolling Laptop Case also includes a large zippered compartment to store office essentials or clothing for overnight trips. This laptop bag with in-line skate wheels is designed for ease of use. It will roll conveniently at your side no matter where you are, from busy city streets to the airport security line. Comfort is this rolling computer bag's key feature. The telescoping handle retracts into a zippered compartment when not in use. The wheeled laptop bag also includes a dual carry handle for added convenience. The 16" Rolling laptop Case is a functional transit case designed for professionals on the go. Whether you're planning on a daily commute or off-site business travel, you're covered. Rely on this rolling laptop bag to protect your tech on the journey. Like many of our trusted travel bags, this laptop bag with wheels comes with a limited lifetime warranty. Frequent travelers will relish in another one of our great options for travel luggage from Targus. More from the Manufacturer |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | 16" Rolling Laptop Case |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | TBR003US |
| Product Model | TBR003US |
| Product Information | |
| Protection Level | Good |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Carrying Options |
|
| Case Features |
|
| Style | Roller |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Number of Wheels | 2 |
| Closure Type | Zipper |
| Volume Capacity | 7.40 gal |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Targus Tbr003us 15.4" Metro Roller Notebook Bag - Polyester - Black
$61.32