Targus
Targus TBS975GL Laptop Sleeve for 15" And 16" Laptops
- SKU:
- 21440267
- MPN:
- tbs975gl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/10/2026 07:22:49 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $37.78 each 37.78 |
| Buy 3 | and pay only $35.27 each 35.27 |
| Buy 4 | and pay only $33.12 each 33.12 |
| Buy 5 or above | and pay only $32.52 each 32.52 |
- Stock Update:
- 05/10/2026 07:22:49 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Keep your laptop protected and your style on point with our 15-16" Puffer Sleeve. Featuring a soft, lightweight, and packable design, this sleeve is as practical as it is fashionable. The plush lining safeguards your device from scratches, while the puffy exterior turns heads wherever you go.With double zippers and a roomy front pocket, staying organized has never been easier. Stash your charger, earbuds, or small essentials without the added bulk. Whether you slide it into your bag or carry it solo on your coffee run, it's the perfect accessory for your everyday carry.15-16" Puffer Sleeve Slim profile fits 15-16" laptops Soft, puffy exterior Plush luxe interior with protective lip cradles your laptop Front pocket for accessory storage Double zippers for easy access
Features
Application/Usage:
Notebook
Notebook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 9.88 oz |
| Length | 14.6" |
| Product Color | Black |
| Lining Material | Plush |
| Durability |
|
| Height | 10.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 14.6" |
| Interior Material | Plush Luxe |
| Depth | 0.8" |
| Material Details | <li>Soft, puffy exterior <li>Plush luxe interior with protective lip cradles your laptop |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Targus |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Marketing Information | Keep your laptop protected and your style on point with our 15-16" Puffer Sleeve. Featuring a soft, lightweight, and packable design, this sleeve is as practical as it is fashionable. The plush lining safeguards your device from scratches, while the puffy exterior turns heads wherever you go. With double zippers and a roomy front pocket, staying organized has never been easier. Stash your charger, earbuds, or small essentials without the added bulk. Whether you slide it into your bag or carry it solo on your coffee run, it's the perfect accessory for your everyday carry. Soft, puffy exterior This sleeve offers a tactile, cushioned feel that keeps your device snug and protected, all while maintaining a sleek, modern look. Plush luxe interior with protective lip cradles your laptop This thoughtful design cradles the device to minimise scratches and provides added shock absorption during transport. Convenient storage and easy access Stay organised on the go with a convenient front pocket designed to hold chargers, earbuds, and small essentials without adding bulk. Double zippers provide smooth, flexible access from either side, making it quick and easy to reach your device whenever you need it. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | 15-16" Puffer Sleeve - Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | TBS975GL |
| Product Model | TBS975GL |
| Product Line | Puffer |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 16" |
| Case Type | Soft |
| Case Features |
|
| Style | Sleeve |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Closure Type | Zipper |
| Minimum Screen Size Supported | 15" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Targus TBS975GL Laptop Sleeve for 15" And 16" Laptops
$43.72