Targus
Targus THD929GL SafePort Rugged Tablet Case for iPad
- SKU:
- 20428094
- MPN:
- thd929gl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 03:30:12 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $56.78 each 56.78 |
| Buy 3 | and pay only $52.90 each 52.9 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $51.60 each 51.6 |
| Buy 10 - 23 | and pay only $49.37 each 49.37 |
| Buy 24 or above | and pay only $48.24 each 48.24 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 03:30:12 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Whether you're traveling, in the office, or at a remote job site, the Targus SafePort rugged Max case for iPad (10th gen.) 10.9" provides ultimate coverage and maximum protection for your iPad. Featuring Blue Shock protection, an advanced, lightweight triple-layer corner protection system, this case is thoroughly tested to meet the rigorous standards that protect from harsh environmental conditions, sudden drops, and accidental slips. It's designed with an integrated, bezel-free screen protector, and silicone port covers to protect the audio and power ports when necessary. You can rest assured this rugged case provides all-around protection from everyday use, water, drops, dust, or force. Versatile and hassle-free, the case has a built-in stand for multiple viewing and typing positions, which seamlessly slides open with one hand and sits firmly on nearly any surface thanks to its hinge-less design. Connect the silicone hand strap and your iPad becomes more accessible and secure than before.Featuring Blue Shock Technology, our advanced, lightweight triple-layer corner protection system for ultimate device protection Passes military grade 5.9 ft./1.8m drop testing (MIL-STD-810G) Three-piece, over-molded shell with shock-absorbent TPU IP54-rated for dust and water resistance Integrated, bezel-free screen protector helps protect from scuffs and scratches Silicone plugs to cover audio and power ports when necessary Built-in stand slides open with one hand for typing and viewing Detachable hand strap integrated into sliding handle Clear window on back to display asset tag Integrated holder for Apple Pencil or stylus (Pencil sold separately by Apple)
Features
Package Contents:
Tablet
Apple
- SafePort THD929GL Tablet Case
- Detachable Hand Strap
Tablet Model Compatibility:
iPad (10th Generation)
iPad (11th Generation)
Application/Usage:
Tablet
Compatibility:
Apple - iPad (10th Generation),iPad (11th Generation), Pencil
Brand Compatibility:
Apple
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 5.12 oz |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 0.8" |
| Color Family | Black |
| Rugged | Yes |
| Width | 7.9" |
| Depth | 10.8" |
| Material Details | <p>Silicone - Hand Strap</p> |
| Withstand Drop Height | 70.80" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Targus |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Marketing Information | Whether you're traveling, in the office, or at a remote job site, the Targus® SafePort® Rugged Max Casefor iPad® A16 (11 th gen) 11-inch and iPad® (10 th gen.) 10.9-inch provides ultimate coverage and maximum protection for your iPad. Featuring BlueShock™ Protection, an advanced, lightweight triple-layer corner protection system,this case is thoroughly tested to meet the rigorous mil-spec (MIL-STD-810G) standards that protect from harsh environmental conditions, sudden drops, and accidental slips. It's designed with an integrated, bezel-free screen protector, and silicone port covers to protect the audio and power ports when necessary. You can rest assured this rugged case provides the best, all-around protection from everyday use, water, drops, dust, or force. Versatile and hassle-free, the case has a built-in stand for multiple viewing and typing positions, which seamlessly slides open with one hand and sits firmly on nearly any surface thanks to its hinge-less design. Connect the silicone hand strap and your iPad becomes more accessible and secure than before. More from the Manufacturer |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | SafePort THD929GL Tablet Case |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | THD929GL |
| Product Model | THD929GL |
| Product Line | SafePort |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Case Type | Hard |
| Carrying Options | Hand Strap |
| Case Features |
|
| Minimum Screen Size Supported | 10.9" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Targus THD929GL SafePort Rugged Tablet Case for iPad
$62.29