Targus
Targus Pro-Tek THZ866GL Rugged Carrying Case [Folio] for 10.9" to 11" for Apple iPad Air [4th Generation], iPad Pro [2017], iPad Pro Tablet - Black
- SKU:
- 18196946
- MPN:
- thz866gl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:30:38 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $50.47 each 50.47 |
| Buy 3 | and pay only $47.06 each 47.06 |
| Buy 4 - 23 | and pay only $46.01 each 46.01 |
| Buy 24 or above | and pay only $44.58 each 44.58 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:30:38 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Targus Pro-Tek Rotating - flip cover for tabletKey Features and Benefits:Military Grade Drop ProtectionMinor drops and bumps are no problem for this sturdy, structured case. In fact, the case passes rigorous MIL-STD 810G testing to ensure it can protect your 11-inch iPad Pro from drops up to four feet.Easy Portrait and Landscape ViewingPatented 360-degree rotation makes it easy to switch from portrait to landscape modes and back again and use the stand function in either mode. That way, video conferences and FaceTime arent locked into landscape mode.Full Access, Full FunctionalityA full-coverage patented molded tray with reinforced corners allows access to all ports, buttons, and controls. Precision cutouts ensure the camera is accessible for photos or videos without removing your iPad Pro from the case.Swipe or Type with EaseThe textured, non-slip interior lets you position your iPad in a range of reading or viewing angles for watching videos or interacting with your screen or flip the cover back for a comfortable typing angle
Features
Tablet Model Compatibility:
Tablet
Apple
iPad Air 11 (2024)
iPad Air 11 (2025)
iPad Air 11 (2026)
iPad Air (4th Generation)
iPad Air (5th Generation)
iPad Pro
iPad Pro (2nd Generation)
iPad Pro (3rd Generation)
iPad Pro (4th Generation)
Application/Usage:
Tablet
Compatibility:
Apple - iPad Air® 11-inch (M4, M3,M2), iPad Air® 10.9-inch (5th and 4th gen.) and iPad Pro® 11-inch (4th, 3rd, 2nd and 1st gen)
Brand Compatibility:
Apple
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyurethane |
| Weight (Approximate) | 14.82 oz |
| Length | 7.5" |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 9.8" |
| Color Family | Black |
| Rugged | Yes |
| Width | 0.6" |
| Depth | 7.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Targus |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Marketing Information | The Pro-Tek® Rotating Case for iPad Air® 11-inch (M4, M3, )/(M2), iPad Air® 10.9-inch (5th and 4th gen.) and iPad Pro® 11-inch (4th, 3rd, 2nd and 1st gen.) delivers practical protection and adaptable good looks. Rugged corner bumpers add impact protection. A custom-molded interior tray with enhanced corners defends against damage. The magnetic wrap closure secures and safeguards on-the-go. Chameleon-like adaptability offers virtually any viewing positions with smooth portrait-to-landscape rotation. Deep grooves anchor the edge to ensure stability and an integrated loop keeps your Apple Pencil® or stylus close at hand. Even your audio gets a boost with the sound-enhancing design. And, like other Targus cases, it offers military grade protection for drops up to 4 feet (1.2 meters). More from the Manufacturer |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Pro-Tek THZ866GL Tablet Case |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | THZ866GL |
| Product Model | THZ866GL |
| Product Line | Pro-Tek |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Printed Design/Pattern/Texture | Geometric , textured |
| Case Features |
|
| Style | Folio |
| Closure Type | Magnetic |
| Minimum Screen Size Supported | 10.9" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Targus Pro-Tek THZ866GL Rugged Carrying Case [Folio] for 10.9" to 11" for Apple iPad Air [4th Generation], iPad Pro [2017], iPad Pro Tablet - Black
$55.05