Targus
Targus Pro-Tek Carrying Case [Flip] for Apple iPad [2022] Tablet - Black (thz934gl)
- SKU:
- 19746672
- MPN:
- thz934gl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 11:45:42 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $54.09 each 54.09 |
| Buy 3 | and pay only $50.55 each 50.55 |
| Buy 4 - 22 | and pay only $49.51 each 49.51 |
| Buy 23 or above | and pay only $48.27 each 48.27 |
- Stock Update:
- 05/19/2026 11:45:42 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Targus Pro-Tek THZ934GL Carrying Case for iPad 10th Gen BlackFeatures
Tablet Model Compatibility:
Tablet
Apple
China
iPad (10th Generation)
iPad (11th Generation)
Application/Usage:
Tablet
Compatibility:
Apple - iPad (10th/11th Generation), Pencil
Brand Compatibility:
Apple
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 10.88 oz |
| Length | 8" |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 9.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 7.1" |
| Depth | 0.6" |
| Withstand Drop Height | 48" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Targus |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Marketing Information | Wrap your new iPad® in strong, military-grade drop protection with the Pro-Tek™ Case for iPad® A16 (11 th gen) 11-inch and iPad® (10 th gen.) 10.9-inch. Engineered for durability, this case features a full-coverage, patent-protected tray with wraparound bezel and reinforced corners. Its precision cutouts allow complete access to controls, ports, and cameras, so it's easy to listen to music or create photos and videos without removing the case. It even has a built-in stylus holder making it easy to store your Apple Pencil® (Pencil sold separately by Apple®). The Pro-Tek's signature cover flips open into a stand, allowing for multiple viewing angles or typing positions, and helps you find the most comfortable placement whether you're scrolling, posting, or streaming the latest movie. Bonus: This case is also structurally designed with innovative audio scoops to help boost your sound. More from the Manufacturer |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Pro-Tek Case for iPad A16 and (10th gen.) 10.9-inch - Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | THZ934GL |
| Product Model | THZ934GL |
| Product Line | Pro-Tek |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Case Features |
|
| Style | Folio |
| Closure Type | Magnetic |
| Minimum Screen Size Supported | 10.9" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Targus Pro-Tek Carrying Case [Flip] for Apple iPad [2022] Tablet - Black (thz934gl)
$58.49