Targus
Targus VersaVu THZ935GL Carrying Case [Flip] for Apple iPad [2022] Tablet - Black
- SKU:
- 19746690
- MPN:
- thz935gl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 12:15:35 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $64.55 each 64.55 |
| Buy 3 | and pay only $60.77 each 60.77 |
| Buy 4 or above | and pay only $59.75 each 59.75 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 12:15:35 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The VersaVu® Case for iPad® 2022 combines leading protection, efficient functionality, and versatile viewing, so you can carry your iPad® with confidence. With a custom-molded tray and reinforced corners, your device is protected from accidental drops and bumps, while a magnetic closure keeps it secure in the case. Like other Targus cases, the VersaVu Case offers military-grade protection for drops up to 4 feet (1.2 meters).
Its patented 360° rotation creates virtually any positioning option and transitions smoothly between portrait and landscape to customize your view. Deep grooves anchor the edge to ensure stability, and precision cutouts give you easy access to all your buttons, ports, and camera lenses. Enjoy added ease and convenience with the integrated holder for your Apple Pencil®, keeping it ready to go or your stylus close at hand (Pencil sold separately by Apple®). And thanks to its structural design, this case also has audio-boosting scoops, so you'll have premium sound whether you're taking a call, in a meeting, or streaming your favorite program
Features
iPad (10th Generation)
iPad (11th Generation)
Application/Usage:
Tablet
Compatibility:
Apple - iPad (10th/11th Generation), Pencil
Brand Compatibility:
Apple
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Length | 8.2" |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 0.7" |
| Color Family | Black |
| Width | 10" |
| Withstand Drop Height | 48" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Targus |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Marketing Information | The VersaVu® Case for iPad® A16 (11 th gen) 11-inch and iPad® (10 th gen.) 10.9-inch combines leading protection, efficient functionality, and versatile viewing, so you can carry your iPad® with confidence. With a custom-molded tray and reinforced corners, your device is protected from accidental drops and bumps, while a magnetic closure keeps it secure in the case. Like other Targus cases, the VersaVu Case offers military-grade protection for drops up to 4 feet (1.2 meters). Its patented 360° rotation creates virtually any positioning option and transitions smoothly between portrait and landscape to customize your view. Deep grooves anchor the edge to ensure stability, and precision cutouts give you easy access to all your buttons, ports, and camera lenses. Enjoy added ease and convenience with the integrated holder for your Apple Pencil®, keeping it ready to go or your stylus close at hand (Pencil sold separately by Apple®). And thanks to its structural design, this case also has audio-boosting scoops, so you'll have premium sound whether you're taking a call, in a meeting, or streaming your favorite program. More from the Manufacturer |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | VersaVu Case for iPad A16 and (10th gen.) 10.9-inch - Black |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Manufacturer Part Number | THZ935GL |
| Product Model | THZ935GL |
| Product Line | VersaVu |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 11" |
| Printed Design/Pattern/Texture | Textured |
| Case Features |
|
| Style | Folio |
| Closure Type | Magnetic |
| Minimum Screen Size Supported | 10.9" |
Warranty Information