T-Force DELTA RGB 32GB (2 X 16GB) DDR4 SDRAM Memory Kit TF3D432G3200HC16FDC01
- SKU:
- MPN:
- tf3d432g3200hc16fdc01
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 10:44:45 PM PST
- Stock Update:
- 05/12/2026 10:44:45 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Full color, dazzling and 120° ultra wide angle force flow lighting effect
Asymmetric minimalist design
T-FORCE DELTA RGB Gaming Memory Modules Supports Variety Kinds of Controlled Software
The transmitting performance can be greatly increased with JEDEC RC 2.0
XMP2.0 1 step overclocking technology
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 275.6 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 5.8" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | T-Force |
| Manufacturer Website Address | http://www.teamgroup.com.tw |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | DELTA RGB 32GB (2 X 16GB) DDR4 SDRAM Memory Kit |
| Manufacturer | Team Group Incorporated |
| Manufacturer Part Number | TF3D432G3200HC16FDC01 |
| Product Line | DELTA RGB |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Memory Size | 32 GB |
| CAS Latency | CL16 |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Device Supported |
| Memory Voltage | 1.35 V |