T-Force VULCAN Z 32GB (2 x 16GB) DDR4 SDRAM Memory Kit TLZGD432G3200HC16FDC01
- SKU:
- MPN:
- tlzgd432g3200hc16fdc01
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 10:44:23 PM PST
- Stock Update:
- 05/12/2026 10:44:23 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
VULCAN ZT-FORCE VULCAN Z DDR4 gaming memory has been tested rigorously by the T-FORCE laboratory.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 275.6 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 5.5" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | T-Force |
| Manufacturer Website Address | http://www.teamgroup.com.tw |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | VULCAN Z 32GB (2 x 16GB) DDR4 SDRAM Memory Kit |
| Manufacturer | Team Group Incorporated |
| Manufacturer Part Number | TLZGD432G3200HC16FDC01 |
| Product Line | VULCAN Z |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Memory Size | 32 GB |
| CAS Latency | CL16 |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Device Supported |
| Memory Voltage | 1.35 V |