Texas Instruments
Texas Instruments Ti1795 Angled Superview Calculator - 8 Character[s] - Lcd - Solar, Battery Powered - 1" X 4.3" - Gray (TI1795SV)
- SKU:
- 18239097
- MPN:
- ti-1795bp
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 02:52:17 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $18.79 each 18.79 |
| Buy 3 | and pay only $16.02 each 16.02 |
| Buy 4 | and pay only $14.64 each 14.64 |
| Buy 5 | and pay only $13.80 each 13.8 |
| Buy 6 or above | and pay only $12.99 each 12.99 |
- Stock Update:
- 05/27/2026 02:52:17 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Large contoured keys and angled SuperView display makes this a good choice for home, office, school or retail. Change sign (+/-) key simplifies entry of negative numbers. Square root key is useful for schoolwork. Dual solar/battery power for use in any lighting condition. Power Source(s): Battery; Solar; Display Notation: Numeric; Number of Display Digits: 8; Memory: 3-Key.Battery; Documentation
Global Product Type:Basic Calculators
Features
Assembly Required:
No
No
Philippines
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Philippines
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.200 oz |
| Length | 5.1" |
| Product Color | Gray |
| Height | 1" |
| Color Family | Gray |
| Width | 4.3" |
| Battery Information | |
| Power Source | Battery/Solar |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LCD |
| Number of Display Digits | 8 |
| General Information | |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Manufacturer Website Address | http://www.ti.com |
| Marketing Information | Classic mini-desktop calculator is ideal for home, office or retail with big keys and a giant SuperView display. Well-spaced keyboard features large, contoured keys for easy operation. The eight-digit LCD is angled for easy viewing. Change sign key simplifies entry of negative numbers. Functions include three-key memory, auto constant, square root, percent key and variable decimal. Calculator runs on solar and battery power to work anywhere. |
| Product Type | Simple Calculator |
| Product Name | TI-1795SV SuperView Calculator |
| Manufacturer | Texas Instruments, Inc |
| Manufacturer Part Number | TI-1795SV |
| Product Model | TI-1795SV |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Calculator Features |
|
| Operations/Functionality | <ul><li>Change sign</li><li>Auto constant</li><li>Square root</li><li>Percent</li><li>Three key Memory</li><li>Variable Decimal</li></ul> |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Texas Instruments Ti1795 Angled Superview Calculator - 8 Character[s] - Lcd - Solar, Battery Powered - 1" X 4.3" - Gray (TI1795SV)
$26.10